Otec chcel pomôcť autistickému synovi, zachránil stovky ďalších detí
Klaudia Sedláková
Klaudia Sedláková

Otec chcel pomôcť autistickému synovi, zachránil stovky ďalších detí

Otec chcel svojho autistického chlapca ochrániť pred nástrahami choroby. Vďaka svojmu nápadu však zachránil život stovkám ďalších detí.

— Foto: Upworthy

JERUZALEM 25. januára – Byť rodičom nie je nikdy jednoduché. Každý otec aj mama chce, aby bolo jeho dieťa v bezpečí a urobí preto všetko, čo je v jeho silách. No to môže byť oveľa ťažšie, pokiaľ vychovávate autistu.

Najväčšou obavou rodičov a hrozbou pre takéto deti je, že sa niekam samé vydajú a stratia sa. Autisti si totiž vážnosť takejto situácie neuvedomujú a nevedia, ako správne reagovať, preto sa pre nich hoci aj nevinné zatúlanie často končí zle.

Toto riziko si uvedomil aj Doron Somer z Izraela, otec dnes 18-ročného autistického chlapca Itamara, ktorý chcel zabrániť takémuto scenáru, a preto sa pre svojho syna rozhodol vytvoriť špeciálnu technológiu s názvom AngelSense. Ide v podstate o GPS zariadenie určené špeciálne na monitorovanie detí s poruchami autizmu, ktoré je prepojené prostredníctvom aplikácie First Responder Alert s mobilným telefónom rodiča.

Doron toto zariadenie vytvoril ešte v roku 2014 primárne pre vlastnú potrebu, no vtedy si uvedomil, že aplikácia nemusí uľahčiť život iba jemu a jeho synovi, ale množstvu ďalších detí a rodičov. Preto vytvoril hneď niekoľko prototypov a už pri testovaní jedného z nich sa jeho nápad veľmi osvedčil. Pomocou tejto technológie sa totiž už krátko po jej vytvorení podarilo vystopovať a zachrániť 14-ročného chlapca s autizmom, ktorý sa stratil v uliciach New Yorku.

To Dorona presvedčilo, že by mal zariadenie skutočne začať vyrábať hromadne, a tak ho neskôr uviedol aj oficiálne na trh V priebehu pár dní si ho zaobstaralo neuveriteľné množstvo rodičov a od tej doby už AngelSense zachránil život stovkám, ak nie tisíckam detí.

„Vytvoriť túto aplikáciu a zariadenie bolo akési moje poslanie zabrániť, alebo prinajmenšom znížiť riziko potenciálnej katastrofy, ku ktorej by mohlo dôjsť na základe správania sa autistov. V prípade núdze má totiž každá minúta zásadný význam a prvá hodina je často rozhodujúca pri hľadaní a určovaní polohy dieťaťa,“ prezradil vynálezca Doron Somer.

Odporúčame:

Video: Trpíte nočnými morami? Pomôže vám nová aplikácia

 

 

AngelSense však nie je iba obyčajným GPS zariadením so schopnosťou určovať polohu. Je vytvorené špeciálne pre deti so zmyslovou citlivosťou. Lokátor je nenápadný a je umiestnený vo vnútornej strane vrecka odevu dieťaťa, pričom odstrániť ho dokáže iba rodič pomocou špeciálneho magnetického kľúča. Každý pohyb pritom starostlivo zaznamenáva a prostredníctvom aplikácie First Responder Alert o ňom pravidelne informuje rodiča. Zároveň vždy overuje, či sa poloha dieťaťa zhoduje s rozvrhom, ktorý rodič v zariadení dopredu naplánoval. V momente, keď sa dieťa vydá na nejaké neočakávané miesto, rodičom príde na mobil okamžité oznámenie. Navyše zariadenie umožňuje rodičom počúvať zvuky z okolia dieťaťa a určiť, či je pre nich dané prostredie vhodné a či na nich nepôsobí stresujúco.

„Celý tím, ktorý na výslednej aplikácii pracoval pozostáva z rodičov autistických detí. To nám umožnilo dokonale odhadnúť a naplniť potreby detí aj ich rodičov,“ prezradil Doron.

Vďaka všetkým týmto schopnostiam si užívatelia zariadenie veľmi obľúbili, chvália ho, cítia sa vďaka nemu pokojnejšie a o svoje dieťa majú o čosi menšie obavy.

Foto: Upworthy
Foto: Upworthy

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…