Nestojí to viac, ako pár eur. Hovorí nadšenec, ktorý upravuje bratislavské ulice
Klaudia Sedláková
Klaudia Sedláková

Nestojí to viac, ako pár eur. Hovorí nadšenec, ktorý upravuje bratislavské ulice

Bratislavčanovi sa vzhľad sídliska nepáčil, a tak sa rozhodol vziať situáciu do vlastných rúk. Neskôr sa k nemu pridali aj ďalší obyvatelia.

— Foto: Facebook/Matúš Čupka

BRATISLAVA 26. januára – Na nečistotu či odpadky na sídliskách sa obyvatelia miest ustavične sťažujú. No len máloktorí z nich pre ich krajší a čistejší vzhľad aj niečo urobia.

Matúš Čupka žije v Bratislave a v roku 2011 sa presťahoval do časti Nové Mesto. Ani jemu sa však vzhľad sídliska spočiatku veľmi nepáčil. Na stĺpoch a budovách viseli otrhané plagáty, lavičky a odpadkové koše chýbali, prípadne boli v dezolátnom stave, chodníky boli krivé a plné dier a zastávky MHD zdobili nevkusné čmáranice. Tomu sa však Matúš nehodlal iba prizerať, a tak vzal situáciu do vlastných rúk. Dal si za cieľ postupne zmeniť všetko, čo sa mu v Novom Meste nepáčilo, a preto roku 2013 vytvoril Zelenú hliadku.

Začal s tým, čo bolo pre sídlisko najväčším problémom – s pravidelným zberom odpadkov. V priemere raz za mesiac sa vybral na svoju ulicu a zbieral najprv pred svojím vchodom a postupne pokračoval ďalej.

„Na začiatku som dokázal zaplniť desiatku igelitiek, a to som sa dostal ledva po vedľajší vchod. Dnes mi stačí jeden 20 litrový kýbeľ na farbu a dostanem sa do stredu ulice. Pravidelné zbery sa totiž oplatili, vyzerá to, že ľudia si začali viac vážiť čistejšie prostredie a dokonca som videl aj iných zbierať odpadky. Dobrovoľne,“ uviedol Matúš na svojom blogu.

To však nebolo všetko, čomu sa vrámci Zelenej hliadky venoval. Neskôr totiž pokračoval odstraňovaním plagátov a neestetických graffitov, ktoré zmizli zo stĺpov verejného osvetlenia, z rozvodných skríň z odpadkových košov, z automatov na lístky, dokonca aj z dopravných značiek.

Na Matúšovu žiadosť dala mestská časť (hoci s jeden a pol ročným oneskorením) odstrániť aj starý a zničený novinový stánok, ktorý slúžil iba bezdomovcom ako toaleta či miesto pre spánok. Jeho miesto obsadili lavičky, ktoré Zelená hliadka sama vyrobila.

Potom sa Matúš s ďalšími dobrovoľníkmi pozrel aj na chodníky. Väčšie ryhy a diery zaasfaltovali, takže dnes už do nich kolieska kočíkov nezapadajú. Odstránili aj takzvané krtince, o ktoré sa ľudia často potkýnali. „Chodník na druhej strane Riazanskej ulice zase okupovali autá nerešpektujúce pravidlo 1,5 metrového odstupu, ktorý musia nechať chodcom. Vytvorili sme preto jednoduché šablóny a ukázali chodcom, na koľko miesta majú nárok a vodičom, koľko miesta musia ponechať. Po chodníku sa zrazu dalo chodiť,“ pokračoval Matúš.

Prácu Zelenej hliadky si však postupne všimli aj ostatní obyvatelia, ktorí k svojmu okoliu začali taktiež pristupovať inak. Namaľovali pokreslené balkóny a fasády domov, vysadili kvety v záhradkách, či prestali hádzať odpadky na zem. „Ukazuje sa tak, že drobné zmeny inšpirovali aj ostatných, a tak to nie je boj jedného človeka proti veterným mlynom,“ dodal odhodlaný Bratislavčan.

Keď sa dnes pozriete na všetky fotografie pred úpravami a po nich, takmer sa vám nechce veriť, že ide o to isté sídlisko a ulicu. Najfascinujúcejšie na tom ale je, že tieto zmeny v priebehu rokov nestáli Matúša viac ako 284 eur.

„Ak podobné zmeny dokáže jednotlivec s partičkou nadšencov, tak by to isté (a v lepšej kvalite) mali zvládať samosprávy so stovkami úradníkov a miliónovými rozpočtami,“ takýmito slovami uzavrel svoj blog Matúš.

Nám neostáva nič iné, len s ním absolútne súhlasiť a vzdať mu všetku česť. Rovnako ako on tiež dúfame, že sa jeho prácou inšpirujú aj ostatní ľudia a začnú o svoje sídliská dbať a zveľaďovať ich.

Rozpočet zmien:

Zber odpadkov: kliešte na odpadky – 8,50 eur, pracovné rukavice – 1,00 eur, igelitový sáčok – zadarmo, prípadne 0,05 eur – spolu 9,55 eur
Odstránenie plagátov: škrabka – 2,50 eur
Odstránenie graffiti: 5 litrov antigraffiti prostriedku – 32,00 eur, 15 špongií – 2,50 eur, 2 handry – zadarmo alebo 2,00 eur za kus – spolu 38,50 eura
Značky na chodníku: sprej s bielou farbou – 4,50 eur, šablóna z kartónovej krabice – zadarmo
Oprava výtlkov: lopata a metla – požičané zadarmo, 250 kg studeného asfaltu – 75,00 eur
Maľovacie aktivity vo dvore: 11,85 litrov farby – 123,50 eur, 10 štetcov – 18,00 eur, penetračný náter – 12,00 eur a 50 ml odhrdzovača – 0,30 eura – spolu 153,80 eur

SPOLU: 283,85 eur

Nevyužitý novinový stánok nahradili lavičky.Nevyužitý novinový stánok nahradili lavičky. Foto: Facebook/Matúš Čupka
Nelegálne parkovacie miesto a Nelegálne parkovacie miesto a "srkatku" pre autá nahradili kvetináče. Foto: Facebook/Matúš Čupka
Časť 1 / 2

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…