Somálsky chlapec vyrába hračky z odpadu. Za svoju prácu získa najcennejšiu odmenu
Klaudia Sedláková
Klaudia Sedláková

Somálsky chlapec vyrába hračky z odpadu. Za svoju prácu získa najcennejšiu odmenu

Len 13-ročný chlapec zo Somálska nemal jednoduché detstvo. Vďaka jeho šikovnosti a vášni sa však naňho konečne usmialo šťastie.

— Foto: Mashable

MOGADIŠO 26. janurára – Guled Adan Abdi je meno 13-ročného chlapca zo Somálska. Ako množstvo iných detí z tejto krajiny, ani on toho v života nemá veľa a často sa mu nedostáva ani základných vecí, ktoré my považujeme za samozrejmosť. Napriek tomu mu ale nechýba jedna dôležitá vec – vášeň pre výrobu elektrických hračiek, vďaka ktorej si zabezpečil lepšiu budúcnosť.

Už ako malé dieťa mal Guled túžbu s niečím sa hrať, ale žiadne hračky nemal . Preto mu napadlo, že by si nejaké mohol sám vyrobiť. Z plastov a harabúrd, ktoré našiel vo svojom okolí začal stavať autíčka a iné dopravné prostriedky.

„Často som sa díval na autá v meste, a potom som podľa nich vytvoril hračky s podobným dizajnom,“ pre BBC prezradil malý Guled.

Najprv sa s nimi hrával iba tak, bez toho, aby mali nejaký motor. No potom si povedal: „Prečo by som z nich nemohol vytvoriť pohybujúce sa stroje?“ A tak sa pokúsil svoj nápad zrealizovať.

Telá svojich nových hračiek vytvoril zo starých plastových nádob na oleje, alebo z iných pevných materiálov, ktoré našiel len tak pohodené. Horšie to ale bolo s elektrickými komponentmi, akými sú napríklad motorčeky, pretože tie musel hľadať pracnejšie, no napokon ich predsa našiel. Tak vytvoril prvé štyri elektronické modely a dokonca poskladal aj špeciálny ventilátor, ktorý svieti.

Keďže hračky postavil z odpadov, ich výroba ho nič nestála. Jediné čo si musel naozaj kúpiť, boli baterky, pričom za jednu dal v prepočte 23 eurocentov. Hoci pre obyvateľov Somálska môže aj táto suma predstavovať problém, na baterky Guledovi vždy niekto prispel. Obvykle to bol jeho učiteľ Asha Ahmed Omar, ktorý ho v tejto činnosti veľmi podporoval.

No napriek tomu, že Guleda v živote sprevádza takáto šikovnosť a vášeň, v skutočnosti nemá vôbec jednoduché detstvo. Okrem toho, že sa jeho rodina vždy zmietala v chudobe, v roku 2002, keď sa narodil, sa jeho otec stratil a bol vyhlásený za mŕtveho. O Guleda a jeho staršieho brata a sestru sa od tej doby stará matka sama. Na živobytie si zarába predajom placiek, no peniaze, ktoré dostáva, im obvykle nevystačia. Keď sa finančná situácia rodiny vyhrotí, všetci sú nútení odísť k príbuzným do vzdialenej oblasti a deti tak nemôžu chodiť do školy. To je jeden z dôvodov, prečo chodí Guled aj v trinástich rokoch stále do tretieho ročníka. Navyše, jeho matku pred rokom postrelili, čo spôsobilo, že nemohla pracovať a rodina opäť nemala peniaze.

No zdá sa, že Guleda teraz konečne čakajú lepšie časy. Vďaka tomu, že vyrába elektrické hračky z odpadkov, sa preslávil nie len v celom okolí, ale aj vo svete. Správa o malom géniovi bez vzdelania sa dostala aj do uší premiéra Somálska Abdiweli Mohamedovi Alimu, ktorý sa s Guledom stretol aj osobne. Ten chlapcovi prisľúbil, že vláda mu bude financovať celé jeho vzdelávanie.

13-ročný Guled tak má štúdium na niekoľko ďalších rokov zabezpečené. A aj keď ho výroba hračkárskych modelov nesmierne baví, rád by sa v budúcnosti venoval niečomu väčšiemu.

„Postupne by som sa chcel naučiť, ako sa stať skutočným výrobcom osobných automobilov,“ uzavrel šikovný Somálčan.

Foto: BBC
Foto: Diplomat
  Foto: BBC
Foto: BBC

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…