Prečo lekári predpisujú černochom menej liekov proti bolesti ako bielym?
Iveta Bátrnová
Iveta Bátrnová

Prečo lekári predpisujú černochom menej liekov proti bolesti ako bielym?

Zistilo sa, že lekári predpisujú černochom menej liekov proti bolesti ako belochom. Je to zvláštne a zároveň to núti k úvahám, prečo je to tak. Dôvod je prekvapivý.

Ilustračné foto — Foto: Pexels

Zdravotná starostlivosť by mala byť pre všetkých pacientov rovnaká, bez ohľadu na farbu ich pleti, ale mala by vychádzať z ich potrieb a zdravotného stavu. Zistilo sa však, že lekári v USA vo všeobecnosti predpisujú černochom menej liekov od bolesti ako belochom, a tu vzniká otázka na zamyslenie: Prečo? Vedie nás to k úvahám, či tieto rozdiely v prístupe lekárov vychádzajú z toho, že černosi inak vnímajú bolesť alebo ide iba o rozdielnu zdravotnú starostlivosť k rôznym etnickým skupinám obyvateľstva. Zistenie sa prejavilo v Amerike, kde je spoločnosť naozaj multikultúrna. Vysvetlenie však pravdepodobne tkvie aj v podvedomých a nepresných predstavách o biologických rozdieloch medzi etnikami.

Záhada liekov proti bolesti

Lekári sa vo svojej prísahe zaväzujú pristupovať ku všetkým pacientom bez rozdielu, ale možno niekedy, hoci aj neumýselne, určité rozdiely v ich prístupe nastať môžu. Zistenie o tom, že černošskí a hispánski pacienti dostávali menšie množstvo liekov proti bolesti dokumentovali viaceré štatistiky. Samozrejme, bolesť nevnímame všetci rovnako a v citlivosti na bolesť sa líšime aj podľa pohlavia, rozdiely sú aj medzi jednotlivcami a pravdepodobne aj na úrovni etník. Je však záhadou, že ľudia s tmavšou farbou pleti dostávajú analgetík menej napriek tomu, že pomerne dosť citovaná štúdia zo 40. rokov ukazuje, že práve černosi sú na bolesť citlivejší.

Môže za to história?

Ako ukázalo niekoľko štúdií, lekári a aj Američania celkovo, majú sklony veriť tomu, že černosi sú oproti belochom odolnejší voči bolesti. Medicínski odborníci podcenili bolesť pacientov s tmavšou farbou pleti až v 47% prípadov, zatiaľ čo v prípade pacientov s bielou pleťou iba v 33% prípadov. Černošských lekárov je málo a je možné, že bežní lekári nevedia iné etnikum natoľko dobre odhadnúť.

Ukázal to aj výskum, ktorého sa zúčastnili laici, študenti medicíny aj lekári pred atestáciou. Boli im kladené otázky o biologických rozdieloch medzi belochmi a černochmi a v ďalšej úlohe hodnotili a porovnávali svoju bolesť, s bolesťou belocha a černocha v rôznych hypotetických situáciách. Takto sa prišlo na to, že černochov v mnohých prípadoch považovali za odolnejších voči bolesti, a tak im aj takto v teoretickej rovine predpisovali menej liekov proti bolesti. Pacientov bielej farby pokožky vnímali ako krehkejších. Kde sa však tieto predstavy vzali? Autori neposkytujú definitívnu odpoveď, predpokladajú však, že to súvisí s otázkou otroctva a s dejinami, ktoré poznačili aj vnímanie súčasných ľudí. Preto si mnohí ľudia myslia, že niektoré etniká toho vydržia viac a ich prah bolesti je posunutý. Napriek tomu, že to môže byť zakorenené v ich podvedomí, malo by sa viac prihliadať na to, ako v skutočnosti bolesť vnímajú.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…