Hrajte sa so svojimi deťmi! Vyrastú z nich silné osobnosti, tvrdí expert
Iveta Bátrnová
Iveta Bátrnová

Hrajte sa so svojimi deťmi! Vyrastú z nich silné osobnosti, tvrdí expert

Detské hry boli vždy považované za spôsob, akým sa deti iba zabávajú. Ukázalo sa však, že sú dôležitejšie, než by sa mohlo zdať.

Ilustračné foto — Foto: reprofoto/thinkersinq

SYDNEY 27. apríla - Experti tvrdia, že vývoj dieťaťa je prepojený s tým, ako sa hrajú. Súhlasí s tým aj Rod Soper, riaditeľ vzdelávania v spoločnosti Thinkers.inq zo Sydney, ktorý považuje rozvoj kreatívneho myslenia a riešenia problém v predškolskom veku dieťaťa za veľmi dôležité.

Experti sa zhodujú, že hry, ktorým sa deti venujú, patria medzi aktivity, ktoré najviac podporujú rozvoj detí. Soper zastáva dokonca názor, že hra je jednou z najdôležitejších vecí v živote dieťaťa a obhajuje hry s určitým zámerom, ktoré zaručujú, že sa deti hrajú lepšie. Podľa neho hra dokáže formovať dieťa a má preň význam po fyzickej aj psychickej stránke. "Obdobie hier je ten čas v živote človeka, kedy sa dostávame k našim myšlienkam a naše predstavy ožívajú, ide o divergentné myslenie, kreatívne myslenie," povedal Soper pre magazín Daily Mail. Hry by mali podporovať fantáziu detí a rozvíjať tak ich prirodzenú tvorivosť.

Soper, ktorý sa venuje vzdelávaniu a pedagogike, radí rodičom detí 5 tipov, ktoré ich deťom pomôžu hrať sa lepšie a kvalitnejšie, teda tak, aby sa zvýšila hodnota hry a aby podporovala ich učenie sa užitočným zručnostiam a schopnostiam. Deti sa predsa najlepšie učia prostredníctvom hry. Rodičom odporúča týchto 5 zásad, ktoré by mali byť súčasťou detských hier:

1. Pýtajte sa otázky

Pedagogický expert Soper tvrdí, že detí sa treba počas hry pýtať otázky, čo robia a prečo. Je to nesmierne dôležité, ak chcete, aby ich hra mala väčší zmysel. Pomôže vám to pochopiť, ako na to deti prišli a pravdepodobne ich inšpirovalo niečo, čo videli alebo počuli, niektoré riešenia budú dôsledkom ich predstavivosti a fantázie. Vy budete v úžase a deti si budú zároveň trénovať premýšľanie o svojom konaní a zdôvodňovanie jeho príčin. Keď budú o tom premýšľať, sa naučia. Veď, ako sa hovorí, čo sa za mlada naučíš, na staré kolená ako by si našiel. A schopnosť vysvetlenia vlastných myšlienok a argumentácie v živote určite využijú.

2. Smejte sa s deťmi

Podľa Sopera je smiech extrémne dôležitý, pretože deti potrebujú, aby hra bola zároveň zábava. Keď si spomeniete, ako ste sa cítili na ich mieste, keď ste sa tešili z hry, pochopíte, prečo sa deti potrebujú počas hry cítiť šťastne. A smiech tomu pomáha. Aj hrou, pri ktorej sa majú učiť niečo užitočné, ich zaujmete, ak to nebude nudné, ale zábavné.

3. Učte ich, aby si vedeli poradiť v každej situácii

Často sa stretávame s tým, že rodičia robia všetko za deti. Dokonca aj tie veci, ktoré by ich už mohli naučiť napríklad tak, že by to poňali zábavne ako ďalšiu hru. "Musíme sa preniesť cez dojem naučenej nesamostatnosti," hovorí Soper. Deti treba naučiť všetko, čo je ich veku a stupňu rozvoja primerané zvládať. Rozvíja to ich praktickú stránku osobnosti a niektoré veci by jednoducho mali zvládať samostatne, alebo aspoň s pomocou.

Ako hovorí Soper, musíme sa zbaviť zafixovaného názoru, že keď sa dieťa spýta "Mohol by si urobiť toto?", rodič hneď vstane a urobí to. Potom vám to povie v 15-tich a vy budete čakať, že bude všetko vedieť urobiť ochotne samo. Aj k tomu ho treba viesť už od detstva. Samozrejme, veľmi záleží o čo ide. Odborník však odporúča, že v mnohých prípadoch sa dá dieťa do činnosti zapojiť a namiesto toho, aby urobili všetko vy sami, povedzte: "Dobre, môžete to urobiť spoločne." Dieťa sa tým učí nielen samostatnosti, ale aj rôznym činnostiam.

4. Podporte ich nadšenie

Je veľmi prínosné, ak deti podporujete v tom, čo ich najviac zaujíma a baví, a pomáhate im, aby sa v tom rozvíjali. Pomáhate im tak zároveň spoznávať svet novými spôsobmi. "Nájdite všetko zaujímavé, rozprávajte sa o tom, čo si myslia, ponúknite im vlastné odporúčania," hovorí Soper a uvádza aj príklad: "Ak dieťa povie - to je ale veľký pes. Namiesto toho, aby ste povedali iba áno, opýtajte sa – a čo ešte je také veľké, čo ešte vidíš?" Nadväzujte na to čo ich zaujíma, rozvíjajte ich postrehy a uvažovanie.

5. Pochváľte hru

V dnešnom svete, v ktorom má každý plno povinností, nie je vždy jednoduché byť každý deň nadšený a plný takej energie, akou deti prekypujú. Vtedy môžete mať pocit, že hry sú iba strata času. Ale Soper potvrdzuje, že to tak nie je. Deti potrebujú, aby ste boli aj vy nadšení z toho, čo oni s obrovským nadšením budujú alebo robia počas svojej hry. Oslávte deň hrou s vašimi deťmi, zapojte sa, alebo ich aspoň pochváľte. Opäť to podporí ich rozvoj a aj entuziazmus.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…