Experti tvrdia: Celý čas ste si umývali vlasy zle! Takto je to správne
Iveta Bátrnová
Iveta Bátrnová

Experti tvrdia: Celý čas ste si umývali vlasy zle! Takto je to správne

Hoci si umývate vlasy celý život, je dosť možné, že si ich stále umývate zle. Experti sa vyjadrili, aké chyby by sme pri umývaní vlasov nemali robiť a ako si treba vlasy umývať správne.

Ilustračné foto — Foto: reprofoto/newhealthadvisor

Ako by malo vyzerať umývanie vlasov?

Umývanie vlasov patrí medzi najzákladnejšie súčasti ľudskej hygieny a je to pre nás už taká bežná a rutinná činnosť, že sa nad ňou ani nezamýšľame. Veď na tom nie je nič zložité. A máte pravdu, ale dalo by sa umývať si vlasy lepšie, keď by ste vedeli ako. Podstatou je to, aby sa čo najviac udržala kvalita vlasov, aby sa nepoškodzovali a aby ste pre ne robili to najlepšie, čo potrebujú. Niektoré pravidlá sú všeobecné, niektoré celkom konkrétne. To, čo vyhovuje vašej kamarátke, predsa nemusí "sedieť" vám. Claire Coleman, ktorá informovala magazín Daily Mail o svojich zisteniach, získala rady o tomto bežnom kúpeľňovom rituáli od rôznych expertov a poučiť sa z nich môžete aj my.

Ako často?

V tomto sa názory odborníkov líšia. Niektorí zastávajú myšlienku, že tak, ako si potrebujeme každý deň umývať tvár, potrebujeme si umývať aj vlasy. Podľa iných im to škodí. Vlasová špecialistka Estelle Baumhauer však potvrdzuje to, podľa čoho si vlasy umýva asi väčšina z nás: "Ten správny čas, kedy si treba umyť vlasy, diktuje mastnota, ktorú produkuje vaša pokožka. Čím dlhšie jej trvá, kým zmastnie, tým je suchšia a tým menej často potrebuje, aby ste ju umyli šampónom." Tvrdia to aj ďalší odborníci, ktorí ubezpečujú, že sa netreba báť umývať si vlasy.

Vlasy si teda treba umývať podľa toho, ako to vyžaduje vaša pokožka hlavy, to je najlepšia norma. Ak máte pokožku mastného typu, vlasy si potrebujete umývať aj každý alebo každý druhý deň. Pri suchšej pokožke vám to stačí aj raz alebo dvakrát do týždňa. Celkovo platí, že vlasom menej škodí ich časté umývanie, ako to, keď by ste si vlasy dlho neumývali, až by vás svrbela pokožka hlavy a potom by ste si ju pri umývaní drhli príliš silno. Pri umývaní by ste si ju mali iba jemne masírovať.

Aby sa vlasy nepoškodzovali

Vyberáte si šampón podľa vône? To nestačí! Výber správneho šampónu je veľmi dôležitý, a mal by sa odvíjať od toho, aký máte typ vlasov. Ak však používate šampón pre iný typ vlasov ako sú tie vaše, vôbec im pomáhate, preto je dobré vedieť ich správne určiť. Ak by ste používali šampón na suché vlasy a vaše vlasy by suché neboli, zbytočne by ste ich zmastňovali, keďže tento efekt nepotrebujú. Podľa Anabel Kingsley je to takto: "Používanie nesprávneho šampónu alebo kondicionéra vlasy neničí, ale vaše vlasy nebudú také poddajné, ako by mali byť a to môže viesť k ich ničeniu. Čím poddajnejšie sú vaše vlasy, tým menej "stylingových" úprav potrebujú."

Typ vlasov

Máte jemné, stredne hrubé alebo hrubé vlasy? Aj táto otázka môže byť základom pre výber toho správneho šampónu. Podľa odborníčky Estelle Baumhauer to najľahšie určíte podľa toho, keď si dáte vlasy do chvosta. Jemné vlasy majú tendenciu rýchlejšie zmastnieť a potrebujete jemnejšiu vlasovú kozmetiku, pretože si budete vlasy pravdepodobne umývať častejšie. Potrebujú prípravok, ktorý im dodá pevnosť a objem. Pri mastných vlasoch si všímajte pH šampónu, aby bol čo najšetrnejší. Tí, ktorí máte hrubšie vlasy, potrebujete prípravky, ktoré ich vyživia po celej ich dĺžke, ktorá môže byť suchšia. Vyberte si šampón, ktorý im dodá potrebnú hydratáciu a výživu.

Jemné ako hodváb

Keď príde na sušenie vlasov, treba použiť niečo, čo bude vaše vlasy chrániť pred teplom. Pred tým si ich však jemne vysušte uterákom, nedrhnite ich, iba ich do uteráka zabaľte, aby vysal vlhkosť. Ešte vlhké vlasy potom dosušte fénom, ruku by ste však mali mať asi 20 cm od vlasov. Ale v ideálnom prípade si nechajte vlasy voľne uschnúť. Pred fénovaním alebo žehlením či kulmovaním by ste mali použiť prípravok, ktorý poskytne bariéru medzi vlasmi a zdrojom tepla a aj pri žehlení sa tak vlasy menej poškodzujú, pretože sa žehlička po vlasoch lepšie kĺže.

Tomuto sa určite vyhnite

Pri umývaní vlasov robíme mnoho chýb, ktorým by sme sa pre dobro našich vlasov mali zásadne vyhýbať. Jednou z nich je nešetrné drhnutie. Vlasy si umývajte bruškami vlasov, nie nechtami, pretože si môžete poškodiť pokožku a zvýšiť tvorbu lupín. Ďalšou chybou je umývanie vlasov horúcou vodou. Radšej si ich oplachujte iba primerane teplou vodou, pretože príliš vysoká teplota vody poškodzuje korienky vlasov a spôsobuje nadmernú produkciu mazu.

Posledná vec

Vlhké vlasy sú krehké vlasy. Keď máte mokré vlasy, češte ich veľmi opatrne a jemne, pretože majú sklony k lámavosti. S riedkym hrebeňom sa ku nim radšej ani nepribližujte.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…