Prečo sa nám chce cikať, keď počujeme tečúcu vodu?
Iveta Bátrnová
Iveta Bátrnová

Prečo sa nám chce cikať, keď počujeme tečúcu vodu?

Zvuk tečúcej vody má neuveriteľný vplyv na správanie nášho močového mechúra. Prečo na nás pôsobí tak, že zosilňuje našu potrebu ísť na toaletu?

Ilustračné foto — Foto: Pexels

Stačí pred kamarátmi spomenúť, že by ste práve celkom uvítali možnosť ísť na toaletu a ak ste v situácii, v ktorej naozaj nie je možné ju navštíviť, pretože napríklad žiadna na blízku nie je alebo je obsadená, môžete si byť istí, že sa nájde niekto ochotný, kto vám horlivo bude napodobňovať zvuk vody, začne piť alebo púšťať vodu. Poznáte to? Alebo začne hovoriť: kvap, kvap, kvap. Teraz nám však nejde o túto priateľskú škodoradosť, ale o vysvetlenie príčiny, prečo náš močový mechúr takto reaguje na zvuky vody.

Nepríjemné nutkanie

Keď cítite nutkanie na malú potrebu, tečúca voda spôsobuje, že je nutkanie o to silnejšie. Ale prečo? Ide o podmienené reflexy. Celá táto teória vychádza z dávnych psychologických zistení o Pavlových reflexoch. V tomto prípade ide o spojenia, ktoré máme vytvorené v mozgu, medzi tečúcou vodou, ktorej zvuk nám pripomína to, čo možno v danej chvíli potrebujeme urgentne vykonať na toalete. Je to tak, že zvuky tečúcej vody máme prepojené v našom mozgu, pretože sme si prirodzene vytvorili takéto asociácie. A zvyšok už je sila sugescie. To, ako nás naša vlastná myseľ dokáže presvedčiť o tom, že keď počujeme zvuk vody, nutkanie zosilnie. Tečúca voda nám totiž tento zvuk pripomína, asociácie sa v mysli spájajú a tak potom neodbytne myslíme na to, ako potrebujeme uvoľniť naplnený močový mechúr.

Je to bežné

Podmienené reflexy sú v živote úplne bežné a niektorých ľudí dokážu byť niekedy také silné, že ani nepotrebujú počuť zvuk vody, ale ich potrebu ísť na toaletu ovplyvní aj obrázok vodopádu. To, aké je toto spojenie vody a močenia v našej mysli dokazuje aj to, že aj u lekárov sa tento fakt môže využívať, keď je potrebné, aby pacienti vykonali malú potrebu a majú s tým problém. Tečúca voda močový mechúr bez problémov "povzbudí".

Mozog to spracováva takto

Nie je to však iba o tom, že zvuk tečúcej vody nám pripomína močenie, ale aj splachovanie a umývanie rúk znejú podobne. Toto nám umožňuje vytvoriť spojenia v tej istej časti mozgu a potom sa tieto podnety často spracovávajú naraz. Za našu reakciu na tečúcu vodu teda môžu aj naše nervové spojenia a siete, ktoré máme vytvorené medzi jednotlivými informáciami.  

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…