Ochráňte si svoje súkromie: 5 vecí, ktoré na Facebook nepatria
Radka Turoňová
Radka Turoňová

Ochráňte si svoje súkromie: 5 vecí, ktoré na Facebook nepatria

Facebook je síce geniálny vynález, no niekedy môže urobiť viac škody ako úžitku. Všetko totiž závisí nielen od toho, ako a na čo ho používate, ale aj od toho, aké informácie o vás na ňom máte!

Ilustračné foto — Foto: Pixabay

BRATISLAVA 24. mája - Všetci veľmi dobre vieme, že niektoré fotky, príspevky či údaje jednoducho na Facebook nepatria. Napriek tomu existuje celé more nepoučiteľných používateľov. Táto sociálna sieť má totiž aj svoju temnú stránku a ak si chcete čo najdostatočnejšie ochrániť svoje súkromie, niektorých vecí by ste sa mali vyvarovať. Veľa informácií, ktoré má o vás Facebook uložených, totiž môžu byť použité na nečestný úmysel. Britský portál The Independent preto určil 5 vecí, ktoré si treba v záujme ochrany súkromia a lepšieho spánku urýchlene zo svojho profilu odstrániť alebo nastaviť tak, aby ste ich videli len vy!

1. Dátum narodenia

Ten má uvedený na Facebooku veľké množstvo ľudí a určite sa aj vy potešíte, keď vám počas vášho dňa utešene pribúda gratulačných príspevkov na nástenke. Mať uvedený dátum narodenia na Facebooku však môže byť zradné, minimálne kvôli citlivej informácii, ktorá môže poniektorým ľuďom umožniť prístup k vašej banke alebo osobným účtom. Uistite sa preto, že informácie o dátume narodenia máte pre iných ľudí vo svojom profile skryté.

2. Vaša adresa

Nevieme síce, kto si môže zadávať až takéto podrobné údaje na sociálnu sieť, no určite sa nájde niekoľko takýchto prípadov. Pritom úplne stačí, ak si nastavíte rodné alebo aktuálne mesto bydliska. Určite však nezadávajte na Facebook konkrétnu adresu, mohlo by sa vám to vypomstiť.

3. Práca a škola

Tieto životné udalosti má vyplnené väčšina užívateľov, no ako sa ukazuje, je lepšie nejsť ani v tomto prípade s kožou na trh. Hoci chápeme, že ľudia sa potrebujú pochváliť tým, kde študovali a kde teraz pracujú. Najmä pokiaľ ide o džob, ktorý im môže väčšina smrteľníkov závidieť. Keď však zverejníte na Facebooku všetky takéto informácie, bude omnoho ľahšie vás vyhľadať, čo k vám môže pritiahnuť otravných ľudí, ktorí sa vám budú možno chcieť dostať do priazne len kvôli pracovnej pozícii. To je však len jeden z mnohých prípadov, prečo je lepšie, keď nie je také jednoduché vás na Facebooku nájsť.

4. Staré a trápne

Ľudia vekom nielen dospievajú, ale sa aj stávajú rozumnejšími. Bohužiaľ, sociálnej sieti je to jedno a príspevky, ktoré ste publikovali v rozjarenej mladosti, vám veľmi rád kedykoľvek pripomenie. To však na váš aktuálny imidž nemusí hodiť dobrý obraz, preto si radšej ešte raz pozrite váš profil, či tam nenájdete niečo, čo treba rozhodne vymazať. 

5. Vaše záujmy

Určite ste si všimli, že Facebook vám „nenápadne“ podsúva rôzne stránky, ktoré by sa vám vraj mohli páčiť alebo vás zaujímať. Tým, že zhromažďuje všetko, čo by podľa neho mohlo byť pre vás zaujímavé, zároveň zacieľuje reklamu, ktorú vidíte. To sa týka aj stránok či typov príspevkov, na ktoré radi klikáte, pripadne si ich zdieľate na sociálnej sieti. 

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…