Sviatok susedov vo Francúzsku je zameraný proti plytvaniu potravinami
TASR
TASR

Sviatok susedov vo Francúzsku je zameraný proti plytvaniu potravinami

Spočiatku susedom v núdzi pomáhali materiálne, chudobným rodinám prispeli na Vianoce, osobu s obmedzenou pohyblivosťou zaviezli, kam potrebovala.

Ilustračné foto Foto: TASR/AP
 

Paríž/Brusel/Ženeva 25. mája (TASR) - Proti plytvaniu potravinami je tematicky zameraný Sviatok susedov vo Francúzsku. Po rozšírení do ďalších krajín sa stal známym aj ako Európsky dňa susedov. V roku 2016 pripadol na piatok 27. mája a vo Francúzsku sa bude sláviť 16. raz. V tomto roku prevzal patronát nad Európskym dňom susedov predseda Európskeho parlamentu (EP) Martin Schulz.

Sviatok susedov prekročil hranice Paríža, kde v roku 1999 vznikol, Francúzska a dokonca aj Európy. Vo väčšine krajín sa Európsky deň susedov koná v posledný májový piatok.

Podľa Nadácie Goodplanet, ktorá je partnerom tohtoročného Sviatku susedov, sa v súčasnosti tretina svetovej produkcie potravín stráca, alebo sa ňou plytvá. Hlavnou príčinou tohto javu sú spotrebitelia. Nadácia Goodplanet pripomenula pri príležitosti Európskeho dňa susedov, že k osobitne vysokému plytvaniu potravinami dochádza pri akciách organizovaných kolektívne na podporu či posilnenie vzájomných vzťahov, akými sú napríklad pikniky, či aperitívy a podobne. Pritom niekoľko jednoduchých a účinných opatrení môže zamedziť plytvaniu potravinami. "Nech nad sviatkom prevládne zdravý rozum a planéta z toho bude mať úžitok," predoslala zmienená nadácia. Preto program tohtoročného Európskeho dňa susedov nesie motto: "Riešenie je na tanieri."

Cieľom Európskeho dňa susedov, ktorý sa od roku 2003 stal iniciatívou Európskej federácie miestnej solidarity, je prekonanie individualizmu a ľahostajnosti ľudí a posilnenie sociálnej súdržnosti v Európe. Princíp tohto dňa spočíva v tom, aby sa susedia z domu alebo mestskej štvrte stretli pri prestretom stole. Je najmä na samotných občanoch, aby tento sviatok organizovali.

Pôvodný Sviatok susedov, ktorého základy položil v roku 1990 Atanase Périfan a skupina ľudí zo združenia Parížski priatelia v 17. obvode v meste na Seine, sa riadil princípom "proti izolovaniu sa ľudí v domoch treba začať upevňovať spoločenskú solidaritu". Podnetom pre Atanasa Périfana na oživenie a socializáciu susedských vzťahov sa stala skutočnosť: zistil, že vekovo staršia suseda zomrela pred štyrmi mesiacmi vo svojom byte.

Spočiatku susedom v núdzi pomáhali materiálne, chudobným rodinám prispeli na Vianoce, osobu s obmedzenou pohyblivosťou zaviezli, kam potrebovala.

V roku 1999 Parížski priatelia spustili akciu Sviatok susedov v 17. obvode a zaznamenali značný úspech: hneď v tom roku sa zapojilo 800 domov a vyše 10.000 ľudí. Už na ďalší rok akcia nadobudla národný francúzsky rozmer. V roku 2001 sa na nej zúčastnil milión osôb.

O dva roky neskôr, v roku 2003, Atanase Périfan navrhol primátorovi Paríža, aby podujatie rozšíril na európsky kontinent. Bertrand Delanoë (hlava mesta Paríž v rokoch 2001-2014) vyzval primátorov Ríma, Bruselu aj Ženevy, aby sa pripojili a spolu spustili Európsky deň susedov (European Neighbours' Day alebo, alebo, ako ho nazývajú Francúzi, Európsky sviatok susedov). V roku 2005 mal Európsky deň susedov skutočne európsku dimenziu - v 450 mestách 16 krajín, z toho 13 európskych, ho slávilo 4,5 milióna osôb. V minulosti sa postupne pridávali aj mestá vo Švajčiarsku, Srbsku, Kanade, Turecku, na Ukrajine, v Japonsku, Togu, v roku 2012 i v Konžskej demokratickej republike (KDR).

Európsky deň susedov sa stal konkrétnym prejavom počiatočného predpokladu - "žiť spolu lepšie" nepozná hranice.

V roku 2015 sa na Európskom dni susedov vo vyše 30 krajinách sveta, z toho 17 z Európskej únie, zúčastnilo 14 miliónov ľudí.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…