Francúzsky miliardár založil súkromnú školu, ktorá vzdeláva zadarmo
Iveta Bátrnová
Iveta Bátrnová

Francúzsky miliardár založil súkromnú školu, ktorá vzdeláva zadarmo

Francúz založil školu programovania, ktorá je zadarmo. Priniesol s ňou novú alternatívu do školstva a lepšie uplatnenie pre jej absolventov. Pri jej zakladaní sa inšpiroval knihou od slávneho autora sci-fi literatúry.

Škola 42 — Foto: reprofoto/YouTube

PARÍŽ 25. mája - V súčasnosti sa technické vzdelávanie dostáva čoraz viac do popredia, pretože trh práce je hladný najmä po ľuďoch technického zamerania, a to platí ako na Slovensku, tak aj v zahraničí. Vo Francúzsku už dokonca existuje radikálna technická škola, ktorá má veľmi zaujímavý koncept, ktorý sa pomaly rozširuje aj do Ameriky.

Škola je zadarmo

Túto technickú školu financuje francúzsky miliardár Xavier Niel a teraz s ňou prichádza do Silicon Valley v Kalifornii. Škola bude poskytovať technické vzdelanie zadarmo, čo v Amerike rozhodne nie je bežným zvykom a bude sa zameriavať na to, aby sa z ich študentov stali profesionáli v oblasti programovania a podnikateľského zmýšľania. Od svojho spustenia vo Francúzsku v roku 2013 škola obdržala 200-tisíc prihlášok a absolvovalo ju 2 500 študentov. V nasledujúcich piatich rokoch má Niel v pláne, aby škola vychovala 10-tisíc ďalších študentov, ktorí sa budú vedieť úspešne uplatniť.

Aj bohatí ľudia čítajú sci-fi

Škola programovania, ktorú tento bohatý Francúz založil za 100 miliónov dolárov, nesie názov "42", čo nie je náhodné. Toto číslo vychádza z myšlienky, ktorú nájdete v Stopárovom sprievodcovi galaxiou, zbierke kníh od anglického spiesovateľa Douglasa Adamsa. V jeho knihách je číslo 42 odpoveďou pre "život, vesmír a všetko". Číslo s takýmto významom sa teda Niel rozhodol prepojiť so svojou školou, ktorej úlohu vidí v tom, aby z každého študenta vytvorila človeka, ktorý dokáže vyriešiť akýkoľvek problém. Jeho prvotným cieľom bolo tiež zatriasť s francúzskym vzdelaním a prísť s niečím iným, čo by sa odlíšilo od ostatných škôl.

Škola z budúcnosti?

Škola 42 má už teraz významných podporovateľov z radov popredných firiem, ktorí sa o nej vyjadrujú v pozitívnom zmysle. Riaditeľ Snapchatu, Evan Spiegel, ju nazval škola z budúcnosti a Jack Dorsey, ktorý je riaditeľom Twitteru, uviedol, že privíta každého inžiniera z tejto školy s otvorenou náručou.

Nie je bazén ako bazén

Dostať sa na túto školu je však iba pre tých, ktorí sa v otázkach logického myslenia pohybujú ako ryby vo vode. Nádejní študenti pre prijatie musia mať od 18 do 30 rokov, ale na prijatie nepotrebujú ani potvrdenie o maturite. Dôležitá je prijímacia skúška v podobe logického testu. Pre kandidátov, ktorí v nej uspejú, je pripravená ďalšia mesačná skúška nazývaná "bazén". Ide o 100 hodín tréningu týždenne a bude to ešte o to náročnejšie, že kandidátov, ako sa hovorí, hodia rovno "do vody", aby sa ukázalo, kto vie plávať, a kto sa utopí. Kto týmto všetkým prejde, môže nastúpiť na 3 až 5 ročný študijný program.

Alternatívna škola bez učiteľov

Čo je ale najzvláštnejšie, škola nemá žiadnych učiteľov. Študenti pracujú v 2 až 5-členných skupinkách na rôznych programovacích výzvach, pričom sa od nich očakáva, že všetko potrebné nájdu na internete, pričom majú k dispozícii všetky materiály, ktoré potrebujú. V tejto škole sa teda veľmi kladie dôraz na samostatnosť a riešenie problémov.

Priateľský email pre uchádzačov

Keď by ste sa hlásili na túto školu, prišiel by vám priateľský a povzbudzujúci email so slovami: "Ktokoľvek si, odkiaľkoľvek pochádzaš, a čokoľvek si robil (a nerobil) predtým, si na tom správnom mieste. Tu na štartovacej čiare nemáš nijaký náskok ani stratu oproti akémukoľvek kandidátovi v 42. Všetko je v tvojich rukách. Naozaj."

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…