9 fascinujúcich faktov o zvieratách, o ktorých ste doteraz netušili
Radka Turoňová
Radka Turoňová

9 fascinujúcich faktov o zvieratách, o ktorých ste doteraz netušili

Zvieracia ríša je plná záhad, o ktorých človek nemá ani tušenie. Niektoré vás prekvapia, iné chytia svojou roztomilosťou za srdce. Toto je 9 faktov, ktoré vás o zvieratách v škole neučili.

Surikaty sú skutočne výnimočné tvory. — Foto: Pixabay

Odkiaľ prišiel lemur k svojmu menu a prečo vlastne plameniak stojí na jednej nohe? A vedeli ste, že hroch potí krv? Zaujímavosti zozbieral britský Mirror z dokumentov parku Flamigno Land.

Klokan veľký ako čerešňa

Aj keď klokan sa v našich končinách nevyskytuje, každý z nás si ho vie predstaviť. No viete ako vyzerá mláďa hneď po narodení? V skutočnosti nie je väčšie ako čerešňa! Ďalšia perlička sa týka ich podobnosti so psami. Keď sa totiž bránia, vrčia ako psy.

Plameniaky sú pohodlné

Ak ste už videli skupinu plameniakov, iste ste si všimli, že majú v obľube stáť na jednej nohe. Žiadne vedecké vysvetlenie však na toto neexistuje. Takýto spôsob státia je totiž pre ne jednoducho pohodlný. To však nie je na týchto fascinujúcich zvieratách to najzaujímavejšie. Vedeli ste totiž, že napríklad ich mozog je menší ako ich oči? A tie pritom rozhodne nemožno označiť za veľké.

Foto: Pixabay

Lemur vydáva zvuky ako mačka aj ako pes

Práve kvôli svojmu podivnému pohľadu dostalo toto zviera také meno. Lemur je totiž v starej latinčine výraz pre duchov a tento názov si vyslúžil práve pre svoj široký a nápadný pohľad, ako aj pre záľubu pohybovať sa hlavne po tme. Zaujímavý je aj fakt, že lemury dokážu mňaukať ako mačky a štekať ako psy.

Žaba, ktorá zabije 20 ľudí

Napríklad taká pralesnička strašná nemá toto pomenovanie len tak zo zábavy. Hoci vyzerá veľmi pekne a je charakteristická svojou modrou farbou, do kontaktu s ňou by ste sa veru dostať nechceli. Ide o takzvanú šípovú žabu, pričom táto skupina patrí k najjedovatejším žabám na svete. Jej koža je totiž nasýtená alkaloidným jedom. Jeden miligram jedu, ktorý patrí k bežnej výbave pralesničky, dokáže zabiť 10-tisíc myší a 10 alebo 20 ľudí. 

Hrochy potia krv

Hrochy trávia veľa času vo vode, čo nie je náhoda. Ich koža má totiž tendenciu spáliť sa. Okrem toho by sa o nich dalo povedať, že, obrazne povedané, „potia krv“. V ich žľazách sa totiž nachádza červené farbivo, vďaka čomu sa potom zdá, že ich pot obsahuje krv. V skutočnosti to chráni ich kožu pred slnečným žiarením. 

Foto: wikimedia

Uškatci-potápači

Tie zvieratá sú hotové potápačské esá. Dokážu sa totiž ponoriť aj na desať minúť a až do hĺbky 26 až 98 metrov.

Paviány majú vlastné vankúše

Tieto opice sú charakteristické svojimi ružovými zadkami. No len tak pre krásu ich rozhodne nemajú. Ich zadky totiž slúžia ako vankúšiky, ktoré im umožňujú sedieť a spať v vzpriamenej polohe. Paviány tak majú o pohodlie postarané.

Foto: wikimedia

O pohlaví korytnačiek rozhoduje teplota

Kým o pohlaví človeka rozhodujú chromózony, u korytnačiek je to celkom inak. To, či bude výsledkom párenia malá korytnačia slečna alebo to bude, naopak, mužské pohlavie, rozhoduje teplota, v ktorej sa liahnu.

Surikaty majú malé lopatky

Tieto malé roztomilé zvieratká si získali srdce mnohých ľudí. Mylne si o nich myslíme, že najradšej leňošia a vyhrievajú sa na slnku. Tejto kratochvíli sa však venujú až po práci. Ich pazúriky sú totiž ako lopaty a zvieratká sú veľmi dobré v kopaní. Až keď sa na piesku poriadne narobia, doprajú si zaslúžený odpočinok.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…