Má iba 12 rokov a už dokázal to, čo iní až na prahu dospelosti
Iveta Bátrnová
Iveta Bátrnová

Má iba 12 rokov a už dokázal to, čo iní až na prahu dospelosti

Na svoj vek toho tento chlapec dokázal neuveriteľne veľa. Je inšpiratívne vidieť, s akou chuťou pristupuje ku všetkým výzvam.

Tanishq Abraham — Foto: AP

SACRAMENTO 3. júna - Mladý chlapec Tanishq Abraham patrí k tým ľuďom, ktorí boli na intelekte obzvlášť obdarení. Už ako štvorročný bol prijatý do Mensy, ktorá združuje nadpriemerne inteligentných ľudí. V siedmich rokoch začal študovať na "community college", to je niečo ako vyššia odborná škola. Tú minulý rok ukončil a odchádzal z nej s tromi titulmi a vedúci školy predpokladali, že je najmladším asbolventom, akého kedy škola mala, aj bude mať. Ako inak, absolvoval excelentne a najlepšie zo všetkých spolužiakov. Zagratuloval mu k tomu aj prezident Barack Obama. Teraz má chlapec 12 rokov a rozhoduje sa, na akej univerzite bude študovať. Prijali ho na kalifornské univerzity v Santa Cruz a v Davise. No viete si to predstaviť?

Čím by chcel byť?

Od 12-tich rokov sa názory na to "čím by si chcel byť" u väčšiny detí ešte veľmi menia, tento chlapec však v tom má jasno a o svojom najbližšom smerovaní sa rozhoduje už teraz. Mladý intelektuál sa síce ešte úplne nerozhodol, na akú školu nastúpi, no už teraz je jasné, že nebude mať problém zamestnať sa. Väčšina detí sa v jeho veku zaoberá úplne inými vecami ako on, no malý Tanishq už uvažuje o tom, že sa bude venovať biomedicínskeho inžinierstvu a chcel by sa stať lekárom a medicínskym výskumníkom. Neskôr by to chcel dotiahnuť až na amerického prezidenta. Od 12-tich rokov sa názory na to "čím by si chcel byť" u väčšiny detí ešte veľmi menia, tento chlapec však v tom má jasno a o svojom najbližšom smerovaní sa rozhoduje už teraz.

Úspešný malý génius

Čo sa týka ľudí v škole, najskôr sa naňho zvyknú pozerať zvláštne, ale keď si postupne zvyknú, že je mladší a pritom zistia, aký je, rozprávajú sa s ním ako s rovnocenným. Priznal, že niektorí študenti na škole boli z neho najskôr ako keby vystrašení, ale mnoho ďalších sa tešilo, že majú v triede dieťa. So svojich študijných úspechov je však mladý chlapec úprimne potešený a srší chuťou ďalej sa vzdelávať. "Som nadšený, dosť dlho som na to čakal. Konečne budem môcť pracovať na svojej bakalárskej práci," teší sa Tanishq, ktorý sa takto vyjadril pre NBC News. Predpokladá, že doktorom medicíny sa stane asi v 18-tich rokoch. Ľudí vo svojom okolí však musel už od detstva presviedčať o tom, že v niektorých veciach na veku nezáleží. V roku 2013 vystúpil na konferencii TEDx, kde sa pre reportérov už ako 9-ročný vyjadril, že "ľudia by mali ísť na univerzitu, keď sú pripravení, nie keď sú na to dosť starí." V tomto veku už publikoval aj svoju esej o astronómii a prednášal na konferencii v NASA.

Čo na to rodičia?

Už v útlom detstve jeho rodičia spozorovali, že je Tanishq veľmi šikovný a veľmi rýchlo sa učí nové veci. To, ako veľmi je v skutočnosti bystrý, však zistili až vďaka IQ testom. Napriek tomu si bez problémov rozumie aj so svojimi rovesníkmi. "Tanishq je jedinečný v tom, že sa dokáže rozprávať s ľuďmi v rôznom veku. S deťmi v jeho veku je to skôr priateľské a so staršími ľuďmi viac intelektuálne," povedal otec Bijou Abraham o svojom synovi pre NBC News. "Myslím, že dokáže všetko, čo si zaumieni. Podporujeme ho vo všetkom, čo chce robiť," dodal. Okrem neho majú ešte šikovnú dcérku Tiaru, ktorá je od neho o dva roky mladšia, a tiež je hrdou členkou Mensy. "Ona je skôr na umenie, zatiaľ čo mňa zaujíma veda," hovorí Tanishq. Keď sa neučia, radi sa spolu hrajú napríklad videohry.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…