Ktoré cudzie jazyky sa vo svete učia najčastejšie?
Iveta Bátrnová
Iveta Bátrnová

Ktoré cudzie jazyky sa vo svete učia najčastejšie?

Mapa ukazuje, ktoré jazyky sú vo svete najrozšírenejšie ako cudzie jazyky, ktoré sa ľudia v rôznych krajinách sveta učia.

Mapa sveta znázorňujúca popularitu jednotlivých cudzích jazykov vo svete — Foto: reprofoto/quartz

NEW YORK 10. júna - Na väčšine slovenských škôl sa ako cudzí jazyk učí angličtina alebo nemčina, v niektorých prípadoch sú to aj iné jazyky, ktoré sa väčšinou študenti na našich školách učia až ako druhý cudzí jazyk. No ak ste niekedy premýšľali nad tým, o aký cudzí jazyk je najväčší záujem v iných krajinách sveta, tu je odpoveď.

Aplikácia Duolingo, ktorú využíva viac ako 120 miliónov používateľov na učenie sa cudzích jazykov hravou formou, vyhodnotila, ktorý jazyk je v jednotlivých krajinách na svete najpopulárnejší.

Najpopulárnejšia je angličtina, kto je druhý?

Bez akýchkoľvek pochybností je najrozšírenejším jazykom, ktorí sa učia ľudia po celom svete ako cudzí jazyk, angličtina. Väčšinou sa považuje za najdôležitejší a hlavne najuniverzálnejší jazyk, s ktorým sa dohovoríte aj v zahraničí. To nie je žiadnym prekvapením. O tento jazyk je celosvetovo najväčší záujem a dominuje vo veľkej časti sveta ako jazyk, ktorý sa učia už školopovinné deti. V niektorých krajinách je však angličtina materským jazykom a akurát tam, ale aj v iných krajinách, dominujú iné jazyky. Práve tu je zaujímavé zistiť, ktoré to sú. Druhým celosvetovo najpopulárnejším jazykom, ktorý sa ľudia učia, je francúzština. Za ňou nasleduje španielčina a nemčina obsadila až štvrtú priečku.

Najpopulárnejšie cudzie jazyky, ktoré sa ľudia vo svete učiaNajpopulárnejšie cudzie jazyky, ktoré sa ľudia vo svete učia Foto: reprofoto/quartz

Z mapy vidno, že v Európe, Ázii, Južnej Amerike aj Afrike prevláda angličtina, ale napríklad v Austrálii jednodnoznačne francúzsky jazyk. Ten má hojné zastúpenie ľudí, ktorí si ho vyberajú ako cudzí jazyk, aj v Kanade a niektorých afrických štátoch. Španielčinu si najviac volia ľudia v niektorých častiach Severnej Ameriky, čo je zrejme kvôli tomu, že je to pre nich užitočné na komunikáciu s ľuďmi z Latinskej Ameriky. Prekvapivé je, že španielčina je najrozšírenejšia aj na Islande, ale aj vo Veľkej Británii, Nórsku, Fínsku a Dánsku. Nemčinu si vyberajú ako najdôležitejší cudzí jazyk v Namíbii, alebo aj v Bulharsku či Chorvátsku.

Druhý cudzí jazyk

Firma, ktorá stojí za aplikáciou, zároveň zisťovala, ktoré jazyky sú druhé najobľúbenejšie. Keď si vyberáte, že sa budete učiť angličtinu, ktorý ďalší jazyk by ste si ku nej pridali? Celosvetovo najpopulárnejší ako druhý cudzí jazyk je jednoznačne francúzština, ktorá vedie so 77% úspešnosťou. Po nej si ľudia vyberajú ako druhý jazyk španielčinu, nemčinu a až za ňou je angličtina a portugalčina.

Zaujímavé Švédsko

Všimli ste si, že vo Švédsku má najväčšiu popularitu švédština? Vyzerá to zvláštne, ale je to spôsobené prisťahovalectvom. Ako hovorí vedúca výskumu, Bozena Pajak, 1 zo 6 Švédov sa narodil mimo Švédska.  

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…