Muž žil viac ako rok bez srdca v tele. Nosil ho v batohu
Iveta Bátrnová
Iveta Bátrnová

Muž žil viac ako rok bez srdca v tele. Nosil ho v batohu

Mladý muž mal vážne ochorenie srdca a čakal na jeho transplantáciu. Dovtedy musel žiť rok a pol s umelým zariadením mimo svojho tela.

Stan Larkin sa neprestal venovať ani basketbalu — Foto: reprofoto/mentalfloss

DETROIT 10. júna – Muž žil 18 mesiacov bez srdca, napriek tomu dokázal fungovať. Znie to neuveriteľne a možno sa pýtate, ako je to možné? Zatiaľ čo Stan Larkin čakal na transplantáciu srdca, používal umelé srdce, ktoré nosil mimo svojho tela.

Mladý Američan má iba 25 rokov, no už v tomto veku musel absolvovať náročnú operáciu srdca. V roku 2014 sa stal prvým pacientom v Michigane, ktorého prepustili z nemocnice so zariadením, ktoré fungovalo ako jeho náhradné srdce, čo je známe pod názvom Syncardia. Už ako tínedžerovi Stanovi, aj jeho bratovi Dominiqueovi, lekári diagnostikovali ochorenie srdcového svalu kardiomyopatiu, čo je zvyčajne dedičné ochorenie, ktoré môže viesť až k úplnému zlyhaniu srdca. Po rokoch na darovacej listine boli obom bratom srdcia vybraté a dostali za ne umelé náhrady, Stan ju však nosil omnoho dlhšie.

Mohol ísť z nemocnice domov

Pri srdcovým problémoch sa využívajú implantované deflibrilátory, ale v prípade celkového poškodenia oboch strán srdca sa používa práve Syncardia. Mladší brat Dominique túto technológiu pred transplantáciou srdca využíval iba niekoľko týždňov, no starší Stan toto umelé srdce nosil po dobu 555 dní nepretržite v batohu a 24 hodín denne ho týmto spôsobom udržiavalo pri živote. Vďaka prenosnému zariadeniu nemusel zostávať v nemocnici, ale mohol ísť domov. V tom čase však ešte nikto nevedel, koľko toho zvládne.

6-kilové "srdce" v batohu

Stan nosil batoh vážiaci 6 kilogramov, v ktorom bolo ukryté prenosné zariadenie pripojené k jeho cievnemu systému. Jeho hlavnou funkciou bolo zabezpečovať mu obeh okysličenej krvi v tele. Život s umelým srdcom však znamenalo preňho aj isté obmedzenie a ako Stan sám priznal, nemohol robiť čokoľvek, napríklad nemohol zdvíhať svoje dcéry na ruky. Doktorov však prekvapil tým, že sa mu podarilo pokračovať v hraní basketbalu. "Nie je to stvorené pre basketbal, Stanovi sa darilo a dokázal posunúť hranice tejto technológie," potvrdil doktor Jonathan Haft, ktorý stál za jeho transplantáciou srdca. "Vrátilo ma to do života," povedal vďačný Stan, ktorý bol rád, že môže normálne fungovať.

Úspešná transplantácia

Dlhoočakávaného srdca sa však dočkal aj Stan. Svoje skutočné srdce dostal v máji a aktuálne už je celkom zotavený. O svoj príbeh sa podelil aj s médiami, aby informoval ďalších mnohých ľudí, ktorí žijú s poškodeným srdcom a stále čakajú na transplantáciu. A ako povedal riaditeľ kardiovaskulárneho centra Frankel, David Pinsky, obaja bratia sú pre nich hrdinami a ich príbeh nemá dosah iba na verejnosť, ale aj na ostatných pacientov a aj na medicínsku prax v budúcnosti.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…