Vzácnu platňu The Beatles predali za 12-tisíc libier
SITA
SITA

Vzácnu platňu The Beatles predali za 12-tisíc libier

John Lennon, Paul McCartney, George Harrison a Ringo Starr vraj platňu používali ako podložku pre poháriky pri hraní kariet v roku 1963.

BRATISLAVA 31. decembra - Vzácnu platňu skupiny The Beatles, na ktorej sú podpisy všetkých štyroch členov liverpoolskej formácie, predali za 12-tisíc libier (v prepočte približne 14 700 eur).

Majitelia Chris Collins a Liz Chambers ju predali súkromnému zberateľovi.

Súrodenci dúfali, že za LP s albumom Please Please Me (1963) dostanú aspoň 15-tisíc libier (zhruba 18 400 eur), no pred niekoľkými týždňami si platňu na dražbe v Sussexe za túto sumu nik nekúpil. Napokon dodatočne akceptovali aj spomenutých 12-tisíc libier.

Vzácne dielo súrodenci dostali od otca, ktorý ju získal pri pití s kamarátmi. John Lennon, Paul McCartney, George Harrison a Ringo Starr vraj platňu používali ako podložku pre poháriky pri hraní kariet v roku 1963. Ich otec si ju doma často prehrával a to až dovtedy, kým nezistil, že LP má veľkú hodnotu. Platňa je vzácna aj preto, že ide o jednu z prvých verzií albumu. Kým bežné kópie nahrávky Please Please Me mali čierne a žlté písmo, prvé kusy vrátane tohto mali čierne a zlaté písmo.

Skupina The Beatles sa sformovala v roku 1960 v Liverpoole a dodnes je hudobnými kritikmi považovaná za jednu z najlepších a najvplyvnejších kapiel všetkých čias. Nahrala a vo Veľkej Británii vydala dvanásť štúdiových albumov. Kapela si vyslúžila 25 nominácií na Grammy, z ktorých osem dokázala premeniť na ceny. McCartney, Lennon, Harrison a Starr získali aj Oscara a to za skladbu Let It Be z rovnomenného dokumentárneho filmu z roku 1970. V roku 1988 The Beatles uviedli do Rock\'n\'rollovej siene slávy.

Medzi najväčšie hity skupiny patria skladby ako Please Please Me, She Loves You, I Want to Hold Your Hand, Help!, Ticket to Ride, Yesterday, All You Need Is Love, Hey Jude, Let It Be, Come Together, All My Loving, A Hard Day\'s Night alebo And I Love Her. Zo slávnej štvorky sú už nažive len dvaja členovia. Lennona zavraždil v roku 1980 v New Yorku Mark David Chapman a Harrison v roku 2001 podľahol rakovine. McCartney a Starr sú stále hudobne aktívni. Informácie pochádzajú z webovej stránky bbc.co.uk a archívu agentúry SITA.

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…