Ľudí netreba hádzať do jedného vreca, tvrdí rapper Vec
SITA
SITA

Ľudí netreba hádzať do jedného vreca, tvrdí rapper Vec

Rapperovi v decembri vyšiel nový štúdiový album s názvom Stereo Farbo Slepo.

BRATISLAVA 14. januára - Rapper Vec, ktorý je považovaný za legendu slovenského hip-hopu, vydal v polovici decembra nový štúdiový album Stereo Farbo Slepo (2012).

Rodák zo Zlatých Moraviec na nahrávke nostalgicky spomína na časy, keď bol mladší, no venuje sa aj patriotizmu a rozdielom medzi Českom a Slovenskom. Album obsahuje okrem singlov Branči Kováč, Placebo a Kúsky mňa ďalších 15 skladieb, takže na úspornosť sa jeho fanúšikovia rozhodne nemôžu sťažovať.

"Istý čas som koketoval aj s myšlienkou, že spravím dvojCD, keďže asi päť až šesť skladieb sa na album nedostalo. Bolo to na jednej strane kvôli minutáži a tiež preto, že sa tam nehodili. Boli to trošku také výstrely vedľa, no rozhodne sa ich nejako chystám použiť. Osemnásť skladieb je možno veľa, ale niektorí ľudia to ocenia, lebo majú pocit, že za tie prachy, čo za to zaplatili, majú naozaj dosť muziky. Predsa len, je to CD z obdobia štyroch rokov, takže tých osemnásť trackov nie je až tak veľa," povedal Vec v rozhovore pre agentúru SITA.

Album, ktorý je jeho treťou sólovou štúdiovkou, sa dá zadarmo vypočuť na platforme Bandcamp, kde sa dá aj kúpiť za zvýhodnenú cenu 10 eur. Dostupný je tiež v kamenných obchodoch. V januári by sa mal objaviť aj v internetovom obchode iTunes. Nahrávku Stereo Farbo Slepo obohatilo niekoľko zaujímavých hostí, napríklad Juraj Benetin z kapely Korben Dallas, klávesák a spevák Marián Čekovský, bubeník Martin Valihora alebo džezový spevák Peter Lipa.

Druhý menovaný spieva v pesničke Maňana, ktorá je zostavená zo starých slovenských samplov. "Téma Španiel, lenivosť mi úplne zapadla k jeho ležérnemu spevu. Keď som to počul v štúdiu, povedal som si, že bolo dobré, že som ho oslovil. Sedí to tam," prezradil 36-ročný rapper. Pochvaľoval si tiež spoluprácu s Martinom Valihorom, s ktorým pripravuje do budúcnosti projekt na báze bubeník, dídžej a scratcher. Medzi ďalšími hosťami na albume sa objavil i Vladimír 518 z PSH, ktorý zároveň spracoval návrh obalu nahrávky.

Vec, občianskym menom Branislav Kováč, má aj na novom albume niekoľko kritických textov. Príkladom je skladba Patriot inak, v ktorej rapuje okrem iného o tom, že Slováci sa neustále na niečo sťažujú a chyby hľadajú najmä u iných. "To, že sme holubičí národ sa nehovorí nadarmo. Myslím si, že keď to zoberiem v globále, sme trochu prikrčenejší a miestami mi slovenský národ príde zakomplexovaný. Neverí si, a z toho vyplýva to, že sa stále vyhraňujeme voči cudzím veciam, ktoré nie sú slovenské. Problém vidím v tej malosti. Sme malý národ, cítime sa byť ohrození. Pes, ktorý sa cíti ohrozený šteká, breše a vrčí, a tak mi pripadá Slovensko. Chýba nám to byť nad vecou. Nemali by sme byť takí paranoidní, akí sme. Neviem, či sa to dá zmeniť, ja som na to len chcel poukázať," vysvetlil muzikant.

Podľa Veca nie je cestou rozkopávať Vietnamcov a robiť protesty proti gejom. Naopak, podľa neho treba hľadať vinu v sebe. "Keď sa niečo deje, je pre ľudí najľahšie ukazovať hneď prstom a hľadať vinu inde, nie v sebe. Avšak, nepovedal by som, že toto je len doménou Slovákov. Ľudí netreba hádzať do jedného vreca, ja ľudí nerozdeľujem podľa toho, či je to Slovák, žena alebo muž. Snažím sa v každom človeku nájsť ľudské kvality, ktoré má, ktoré ponúka."

Vec patrí k najskúsenejším rapperom česko-slovenskej hip-hopovej scény. V deväťdesiatych rokoch pôsobil spolu s Midim v skupine Trosky, neskôr vydal sólové albumy Dobré ráno (2005) a Funkčný veterán (2008) a remixovú nahrávku Funkčné remixy (2009). S albumom Funkčný veterán získal nomináciu na Radio_Head Award v kategórii Cena kritikov a nominácia na toto ocenenie ho zrejme neminie ani tento rok.

Medzi jeho najznámejšie skladby patria kúsky ako Na horách, Gde ste? (feat. Zverina), S vlkmi žijem s vlkmi vyjem (feat. H16), Turista (feat. Pio Squad), Bez teba (feat. Tina) alebo Vianočný klip (feat. Zverina, Moja reč a Hafner). Nové skladby i svoju staršiu tvorbu predstaví napríklad 15. februára v bratislavskom KC Dunaj, kde mu bude robiť spoločnosť česká formácia Prago Union. V lete sa Vec so živou kapelou ukáže na festivaloch Grape v Piešťanoch a Pohoda v Trenčíne.

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…