Mýtus či fakt? Naozaj môžeme v spánku zjesť pavúka?
Pavúky väčšinou nepatria k tvorom, ktoré by mali ľudia zvlášť v obľube. O to viac desí predstava, že ich počas života skonzumujú počas spánku niekoľko. Je to len mýtus alebo skutočný fakt? A viete, čo všetko sa vami pavúky počas spánku robia?

SYDNEY 16. septembra - Možno ste žiadneho pavúka vo svojej spálni momentálne nevideli a tak ani nemyslíte na to, že v noci by mohol po vás liezť. Ak ho tam však máte a viete o tom, rátajte s tým, že sa stanete súčasťou jeho krajiny. To, že pavúky v noci po ľuďoch lezú a tí ich aj zjedia, totiž nemusí byť žiadny mýtus, hoci v niečom je to, našťastie, len málo pravdepodobné.
Koristi lovia v obočí
Pavúky sa vyskytujú aj v našich zemepisných šírkach, pravdaže a našťastie, nie v takých obludných rozmeroch ako napríklad u protinožcov. Austrálčania sa totiž musia v posledných dňoch vysporiadať so správou, po prečítaní ktorej budú odteraz asi spávať s jedným okom otvoreným. Môže za to totiž pavúk maloočko, ktorý vyčíňa aj v takom Sydney. Pavúk síce nie je nijak nebezpečný, no server news.com.au s odvolaním sa na Michaela Tatea, odborníka z Parku pre plazy v Novom Južnom Walese, priniesol pár nechutných detailov o nočnom živote týchto tvorov. V hlavnej úlohe s človekom.
Tate najprv začal jemne – potvrdením toho, že pavúky im v noci skutočne lezú po posteliach i telách, no potom dodal jeden hrozný fakt. „Je veľmi pravdepodobné, že niektoré z nich môžu uloviť korisť priamo na vašej tvári. Huňaté obočie je totiž dokonalým loviskom pre pavúky,“ tvrdí odborník. Zároveň dodal, že takisto pravdepodobné je aj to, že mnohým mladým ľuďom do 35 rokov prešlo v noci po tele už niekoľko maloočkov, hlavne, ak žijú v Sydney.
Na ich ospravedlnenie treba dodať, že pavúky to nerobia preto, že by sa chceli po ľuďoch prechádzať naschvál. Jednoducho sú pre nich príliš veľkí a sú súčasťou ich „krajiny“. Keď pocítia hlad a vyberú sa na lov, ľudské telo ležiace ako „kameň“ im v trase zavadzia a musia po ňom prejsť. Zároveň im však ľudské obočie poskytuje skvelú možnosť, ako si korisť pohodlne uloviť. „Môžu chodiť po vás bez toho, aby ste o tom vedeli,“ upokojuje Bill Shear, bývalý predseda Americkej Arachnologickej spoločnosti.
Osem ročne ich nezjeme
Ak ste sa práve vy upokojili tým, že do Austrálie sa tak skoro a možno ani nikdy nechystáte, vedzte, že toto nemusí byť len problém Austrálčanov. Medzi ľuďmi sa odjakživa traduje tvrdenie, že človek zje aj osem pavúkov za rok. To však nie je pravda, tvrdí pre magazín Scientific American Rod Crawford, kurátor oddelenia arachnidov v Burkeovom múzeu v americkom Seattli. Pre pavúkov sme totiž vraj absolútne nezaujímaví, počas spánku nás síce pozorujú, ale sme pre nich ako kameň.
Ak by ste pavúky počas spánku predsa nevedomky zjedli, museli by ste spať s otvorenými ústami a pavúk by musel putovať po vašej tvári. Ak však poniektoré z nich lovia v obočí, neznie to až tak nepravdepodobne. Ale pavúk by vám musel do otvorených úst aj vojsť, čo pri dýchaní a chrápaní nie je pre neho príliš príťažlivé. Ak by tam aj vošiel, museli by ste ho prehltnúť a tak by poputoval do tráviaceho systému. Podľa odborníka to znie preto nepravdepodobne, hoci podobný scenár, samozrejme, môže nastať. Tvrdenie, že za rok zjete počas spánku niekoľko pavúkov, tak môže, ale aj nemusí byť pravda a vy to ani nijakým spôsobom neovplyvníte.