Kultový muzikál Rent uvedú v Aréne aj so živou kapelou
SITA
SITA

Kultový muzikál Rent uvedú v Aréne aj so živou kapelou

O slovenskú adaptáciu muzikálu Rent sa postarali Milan Malinovský, Zuzana Šajgalíková, Martin Čičvák a Tono Popovič.

BRATISLAVA 22. januára - Kultový broadwayský muzikál Rent sa dostane aj na slovenské divadelné dosky.

Bratislavské Divadlo Aréna projekt v réžii Martina Čičváka v premiére uvedie už tento piatok, pričom hercov a herečky bude pri ich výkonoch sprevádzať živá kapela.

"Toto je projekt, ktorý je svojím významom veľmi dôležitý. Stretla sa tu kôpka mladých ľudí, ktorým sa dá len závidieť. Čas, ktorý venovali tomuto divadlu a muzikálu, ma dojíma a skláňam sa pred nimi. Veľa pre mňa znamená, že môžu Arénu považovať za svoj domov a raz na ňu budú spomínať ako na svoj odrazový mostík," uviedol riaditeľ divadla Juraj Kukura.

Dej jedného z najoriginálnejších broadwayských muzikálov, ktorý sa stal kultom a emblémom svojej generácie, sa odohráva v 90. rokoch v umeleckej štvrti New Yorku. Je inšpirovaný libretom Pucciniho opery La Bohéme.

Osem priateľov, ktorí sa stretnú na Štedrý večer, aby spolu prežili rok, ktorý zmení ich životy, spája bohémsky naturel, túžba v živote niečo dosiahnuť a hlboký zmysel pre spolupatričnosť, zároveň však i existenčná núdza a nevyliečiteľné ochorenie, ktoré determinujú životy viacerých z nich.

Príbeh priateľov sa uzlí vzájomnými vzťahmi, priateľské putá sa pretŕhajú, aby sa v závere po tragických okolnostiach, ktorým protagonisti čelili, opäť spojili. Muzikál končí v silnom zborovom finále, ktoré je výzvou k prežívaniu života tu a teraz.

Autor muzikálu Jonathan Larson porušil všetky broadwayské konvencie, dostal na pódium spevákov, ktorí nemali skúsenosť s hraním, obliekol im veci zo second handov a nechal ich vyrozprávať príbeh, ktorý sa dotýkal celej generácie. Rent mal na Broadwayi nečakaný úspech, no Larson sa ho už nedožil. Deň pred premiérou zomrel na nediagnostikovaný Marfanov syndróm. Za prácu na muzikáli mu posmrtne udelili prestížnu Pulitzerovu cenu.

O slovenskú adaptáciu muzikálu sa postarali Milan Malinovský, Zuzana Šajgalíková, Martin Čičvák a Tono Popovič. Posledný menovaný sa tiež na tvorbe podieľal ako hudobný producent. Dramaturgia bola v rukách Zuzany Šajgalíkovej, scénu a kostýmy mala na starosti Marija Havran. Hlasovou pedagogičkou pre účinkujúcich je Lenka Pauliková.

Hviezdami muzikálu Rent sú Ján Slezák v alternácii s Vilom Csontosom a Martinom Madejom, Milena Minichová v alternácii s Dášou Šarközyovou, Braňo Deák v alternácii s Martinom Durkáčom, Natália Puklušová v alternácii s Barborou Švidraňovou, Kristína Greppelová v alternácii s Viktóriou Matušovovou, Tomáš Palonder v alternácii s Kamilom Mikulčíkom, Lukáš Pišta v alternácii s Martinom Písaříkom a Gabriel Tóth v alternácii s Petrom Pechom.

Na pódiu sa objavia aj mladí umelci Lucie Bakešová, Petra Huliaková, Viktória Predanociová, Silvia Soldanová, Daniela Tomešová, Richard Autner, Peter Brajerčík, Matej Koreň a Matej Marušin. Sprevádzať ich bude živá kapela v zložení Erik Dimitrov (klávesy), Milan Medek (gitara), Peter Farnbauer (gitara, klávesy), Tamás Belicza (basgitara) a Jaroslav Žigo ml. (bicie). Reprízy po piatkovej premiére sú naplánované na 29. a 31. januára, 9., 25., 26. a 27. februára.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…