Výskum na Vodnom hrade odkryl renesančné pivnice
TASR
TASR

Výskum na Vodnom hrade odkryl renesančné pivnice

Archeologický výskum odhalil tiež množstvo nálezov z obdobia 17. a 18. storočia.

Archeologický výskum v areáli gymnázia vo Vranove nad Topľou odkryl priestory renesančných pivníc. — Foto: TASR/Michaela Zdražilová

Vranov nad Topľou 4. októbra (TASR) – Archeologický výskum v areáli gymnázia vo Vranove nad Topľou odkryl priestory renesančných pivníc. Odborní pracovníci v nich zachytili tiež pozostatky stredovekých murív pravdepodobne Vodného hradu, ktorý bol postavený v 15. storočí. Podľa slov hlavného archeológa Petra Šimčíka bol totiž hrad prebudovaný na kaštieľ, ktorý vlastnili rôzne bohaté rody. Každý z nich si postupne tieto priestory pretváral.

Odkryté boli pivnice s výškou štyri metre. „Slúžili pravdepodobne na uskladnenie vína,“ vysvetlil Šimčík. Na výstavbu bol podľa jeho slov použitý materiál ako kameň, tehla, ale aj pieskovec. Pivničné priestory je potrebné vyčistiť, odvlhčiť a sprístupniť verejnosti, pretože sú veľmi vhodné na prezentáciu. „Mohli by sa stať turistickým magnetom,“ doplnil na margo toho, že Vranov nad Topľou nemá veľa kultúrnych pamiatok. V severnej časti sa pravdepodobne nachádzajú ďalšie pivnice. V budúcich rokoch plánujú plošný výskum, odkryť by sa mala celá stavba kaštieľa i Vodného hradu.

Archeologický výskum odhalil tiež množstvo nálezov z obdobia 17. a 18. storočia. „Ide o stolovú keramiku, veľmi pekné kusy džbánov, tanierov, ale aj honosných čaší na pitie vína. Našli sme aj karafu so stopami zlátenia,“ vysvetlil Šimčík s tým, že stolovú keramiku si šľachta dávala robiť na zákazku, ale vlastnila aj importované kusy ako čínsky porcelán alebo rôzne nádoby na čaj a iné nápoje. Medzi nálezmi sú aj fragmenty habánskej keramiky, ktorej výrobcovia sa v tom období považovali za majstrov hrnčiarov. „Predmety budeme ďalej spracovávať a následne by mali byť presunuté do múzea,“ doplnil.

Prešovský samosprávny kraj (PSK) vyčlenil na archeologický výskum spolu 35.000 eur. „Počkáme si na stanovisko krajského pamiatkového úradu, ktorý nám povie, ako ďalej. Predpokladám, že by sme to mohli využiť na múzeum vo Vranove nad Topľou,“ vysvetlil predseda PSK Peter Chudík. Podľa archeológov by mal plošný výskum stáť do 150.000 eur. Po jeho realizácii by sa zistilo, aký priestor by bol využiteľný pre múzejníctvo.

Záujem o sprístupnenie týchto priestorov, ktoré boli v minulom storočí zasypané, pretrváva už niekoľko rokov. Myšlienka prezentovať ich sa začala oživovať potom, keď začal byť tento areál nestabilný. Pravdepodobne stredoveké opevnené sídlo - Vodný hrad bol v roku 1994 vyhlásený za kultúrnu pamiatku. Stavba je spojená s historickou osobnosťou grófky Báthoryovej.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z PREŠOVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…