Putovná výstava Holokaust na Slovensku zavíta do stredných škôl
TASR
TASR

Putovná výstava Holokaust na Slovensku zavíta do stredných škôl

Téma holokaustu je zaradená aj do osnov vyučovacieho procesu.

Ilustračné foto. — Foto: TASR/Adriána Antošková

Dunajská Streda 4. októbra (TASR) - Žitnoostrovské osvetové stredisko (ŽOS) v Dunajskej Strede, ktorého zriaďovateľom je Trnavský samosprávny kraj, zabezpečilo putovnú výstavu Holokaust na Slovensku - pracovný tábor Židov v Seredi. Je inštalovaná na prenosných veľkoplošných baneroch v slovenskom i maďarskom jazyku. Návštevníci sa prostredníctvom nej dozvedia, ako bol zriadený pracovný tábor v Seredi, ktorý sa postupom času životnými podmienkami už približoval ku koncentračnému. Okrem faktografických informácií boli sprístupnené aj historické fotografie z tábora. Expozíciu zapožičalo Galantské osvetové stredisko, ktoré ju pripravilo z archívnych podkladov. TASR informovala riaditeľka ŽOS Jana Svetlovská.

Podľa jej ďalších slov pracovný tábor v Seredi zriadili 30. septembra 1941 v časti vojenského objektu a fungoval do konca vojny. "Sústredili tam Židov z takmer celého západného Slovenska. V súčasnosti je v objekte zriadené múzeum ako pietna pamiatka na obdobie holokaustu," priblížila Svetlovská s tým, že v Dunajskej Strede snaha oboznamovať študentov so židovskými pamiatkami a spoznávaním židovskej kultúry nie je nová. Každoročne v spolupráci s riaditeľom Židovského múzea v Bratislave Pavlom Mešťanom a jeho spolupracovníkmi pripravujú kultúrne inštitúcie a Gymnázium L. Dúbravu v Dunajskej Strede prednášky, besedy a výstavy pre študentov.

"V posledný septembrový týždeň inštalovali výstavu v priestoroch dunajskostredskej Žitnoostrovskej knižnice. V spolupráci s miestnou Základnou organizáciou Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov a Domom Matice slovenskej zorganizovali aj odbornú prednášku. Medzi študentov Gymnázia L. Dúbravu a Súkromnej strednej odbornej školy J. Ozorákovej v Dunajskej Strede, pedagógov, ale aj zástupcov verejnosti prišla lektorka Viera Kamenická, pracovníčka Múzea židovskej kultúry Slovenského národného múzea v Bratislave. Jej rozprávanie vzbudilo veľkú pozornosť. S dojatím sa prítomným vyznala, ako hlboko sa pracovný tábor v Seredi týka jej rodiny a jej osobného života," opísala riaditeľka ŽOS.

Dodala, že téma holokaustu je zaradená aj do osnov vyučovacieho procesu, ale stretnúť sa s touto problematikou mimo školy a učebníc je silný zážitok. Zdôraznila, že Kamenická vo svojej prednáške venovala podstatnú časť aj ojedinelostiam židovskej kultúry, židovským rodinným tradíciám a rôznym zaujímavostiam zo života Židov. Vysvetlila prítomným, čo sa skrýva za slovom kóšer, na čo slúži svietnik Menora, čo znamená Chanuka, Pésach a ďalšie náboženské aj svetské pojmy.

Putovnú výstavu, ktorú organizačne zabezpečuje odborná metodička ŽOS Erika Sínová, v priebehu októbra a novembra inštalujú v priestoroch stredných škôl celého Dunajskostredského okresu.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z TRNAVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…