Muž, ktorý odišiel do dôchodku v 33 rokoch, vysvetľuje, ako sa stať milionárom, aj keď máte dlhy
Ľudia celý život pracujú, splácajú dom, byt či auto, aby nakoniec na dôchodku žili z pár drobných. No dá sa to aj inak. Viete si napríklad predstaviť, že by ste na dôchodok išli už po tridsiatke a pritom mali našetrenú poriadne slušnú sumu peňazí? Justin McCurry vysvetlil, ako sa to dá.

RALEIGH 5. októbra - Američan Justin McCurry a jeho žena nikdy nevyhrali lotériu ani nepôsobili na akciovom trhu. Nemajú bohatých príbuzných, ani nezískali obrovské dedičstvo. Napriek tomu ich možno označiť za milionárov, ktorí si už v mladom veku užívajú oddych a dôchodok. Ako sa im to vôbec podarilo?
Úverová stratégia
Justin študoval na právnickej fakulte a roku 2004 si v rámci nej našiel svoju prvú prácu, informuje britský Independent. Pracoval za v prepočte za takmer 55-tisíc eur, ročne. Ľudia si väčšinou z výplaty doprajú a často ju minú celú, pričom netrpezlivo čakajú na ďalšiu, no to rozhodne nebol Justinov prípad. Odjakživa bol totiž šetrný a aj jeho manželka začala svedomito šetriť. Namiesto toho, aby peniaze rozhadzovali kade-tade, sa snažili maximalizovať svoj dôchodkový účet, a to každý rok. Do roku 2013 mal pár našetrených už 1 400 000 dolárov, v prepočte 1 250-tisíc eur.
Možno si teraz hovoríte, že Justin to mal jednoduchšie, pretože už počas školy pracoval a zarábal viac ako slušne. Študenti však väčšinou maximálne brigádujú a berú si študentské pôžičky. No aj Justin mal pôžičky, napriek tomu sa mu podarilo zo školy vyjsť s čistým štítom, čo sa týka financií. „Časť z toho bola o šťastí, časť o rozumnosti a tvrdej práci počas školy. Na to, aby som sa dostal do tohto bodu, boli potrebné určité správne kroky,“ poznamenal.
A hoci splatenie úveru nemusí byť v silách študentov počas štúdia, ale až po ňom, podľa Justina spočíva trik v úrokovej sadzbe. Strategicky si vzal úvery s priaznivými úrokovými sadzbami. „Stále máme niektorý z týchto dlhov s 0,75 percentnou úrokovou sadzbou,“ vysvetlil. Odporúča takisto dlhopisy, pri ktorých sa môže výnos zdvojnásobiť, čo dokonca strojnásobiť.
Každý deň je nedeľa
Ďalší trik spočíva aj v bývaní. Podľa neho je nevýhodné splácať nájom, a tak si so ženou rovno kúpili dom. Neskôr ho boli schopní predať za účelom zisku. A v neposlednom rade to bola spomínaná tvrdá práca, keď sa snažil zdvojnásobiť svoje praktické skúsenosti. Vyhľadal pozíciu plateného asistenta pedagóga a výskumné granty, ktoré súviseli s jeho inžinierskym titulom, mu tiež pomáhali pri platení účtov.
Ako uvádza CNBC.com, Justin jedáva zásadne doma a dovolenky trávi turistikou či plávaním. Nedávno síce bol s rodinou na výlete v Mexiku, ale aj tam sa snažili ušetriť čo najviac, ako sa dalo. A ako vyzerá jeho denný režim? „Každý deň je pre mňa ako nedeľa,“ opísal. „Vďaka starostlivému šetreniu a plánovaniu som dokázal nahromadiť dostatočné bohatstvo na to, aby som mohol byť finančne nezávislý a odísť do dôchodku v 33 rokoch,“ vysvetľuje vo svojom blogu, kde sa venuje aj radám v oblasti financií. To sa stalo v roku 2013, jeho žena bola toho schopná až o 3 roky neskôr, no aj tak pracovala už len na čiastočný úväzok. Pár má dokonca tri deti.
Hoci nie každý mladý človek má takéto možnosti, čo závisí, samozrejme, aj od krajiny ku krajine, Justin odporúča premýšľať o tom, kde chcete byť o niekoľko rokov. Ten, kto bude od začiatku myslieť strategicky, si môže vydláždiť cestičku k finančnej nezávislosti. Ak by chcel mať niekto život ako on, teda už v mladom veku mať „odrobené“ a len oddychovať, no pritom mať dosť peňazí, mal by trochu krotiť svoj životný štýl a hlavne šetriť za každých okolností. Dopriať si môže práve na spomínanom odpočinku, hoci tiež s mierou. Ideálny pomer úspor z príjmu je podľa neho 50 percent.