Firma prišla na to, čo s nespotrebovanými šupkami z jabĺk. Ľudia sa idú za tým potrhať
Radka Turoňová
Radka Turoňová

Firma prišla na to, čo s nespotrebovanými šupkami z jabĺk. Ľudia sa idú za tým potrhať

Myslieť a správať sa ekologicky je dnes čoraz väčším trendom, ktorý sa dá zhodnotiť len ako pozitívny. Ekologicky však myslí nielen čoraz viac bežných ľudí, ale aj tí, ktorí vyrábajú produkty, ktoré používame. Skupina dizajnérov zo spoločnosti Life Green tiež kráča v tomto trende a vymyslela doplnky, ktoré sú nielen eko, ale aj veľmi štýlové.

Ilustračné foto — Foto: Pixabay

MILÁNO - Spoločnosť totiž prišla na to, aby vyrábať kabelky a topánky z jablkových šupiek. Tie nielenže vyzerajú atraktívne, ale sa aj podieľajú na záchrane životného prostredia.

Šupky od kože nerozoznáte

Ľudia majú radi jablkový džús či šťavu, no to, čo sa stane so zvyškom ovocia, hlavne so šupkami, ich už príliš nezaujíma. To však nie je prípad dizajnérov z Life Green Ltd. ktorí našli v jablkových šupkách veľké využitie, čím sa aspoň trochou podieľajú na ochrane pôdy a atmosféry pred znečistením. Radšej šupky premieňajú na módne kabelky či topánky.

V Taliansku sa spracúva obrovské množstvo jabĺk, ktoré končia v šťavách, pričom odpad sa spáli. To však pre životné prostredie nie je veľmi prospešné. Dizajnéri z firmy založenej v Hongkongu sa rozhodli tento problém premeniť na niečo prospešné a tak vo svojej pobočke v Miláne prostredníctvom priemyselného miešacieho systému menia šupky na materiál podobný koži. Životnosť výsledného produktu sa odhaduje na asi 10 rokov. 

Povedali by ste, že sú vyrobené zo šupiek z jabĺk?
Povedali by ste, že sú vyrobené zo šupiek z jabĺk? Foto: kickstarter.com

„Cieľom nášho výskumu a vývoja bolo vyrobiť materiál podobný koži, ale tak, aby bol šetrný k životnému prostrediu,“ cituje ich britský Mirror s tým, že ich ďalším cieľom je dostať ekoprodukty k čo najväčšiemu počtu ľudí, aby sa každý a aj ďalšie generácie mohli podieľať na ochrane životného prostredia. Sami pritom kritizujú spoločnosti či ľudí, ktorých produkty spôsobujú vážne znečistenie po celom svete.

Doplnky vyzerajú atraktívne a v živote by vám nenapadlo, že sú vyrobené z jabĺk. Nie sú ani cenovo nedostupné, hoci je pravda, že si za ne musíte trochu priplatiť, no rozhodne sa nezaraďujú medzi extrémne drahé kúsky. Kvalitná kabelka vás vyjde na niečo cez 100 eur, no treba prihliadnuť aj na to, že spoločnosť sa uchádza o finančnú podporu svojho projektu. Takže ceny zatiaľ musia byť nastavené tak, ako sú. Majiteľov týchto vecí ale môže tešiť skutočnosť, že okrem krásneho kúsku prispeli k ochrane životného prostredia, a to sa počíta. Už teraz je ale o produkty obrovský záujem.

Už ste čítali?

O rysej elegancii aj perverzných vydrách s fotografom divej…

Kvetoslava Šlavku známi okolo Liptova volajú Kvetko. Poznajú ho…

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…