Tieto 3 veci naučte svoje dieťa, aby sa zachránilo, keď mu pôjde o život
Iveta Bátrnová
Iveta Bátrnová

Tieto 3 veci naučte svoje dieťa, aby sa zachránilo, keď mu pôjde o život

Tieto tri jednoduché triky by ste mali naučiť svoje dieťa, no môžu sa zísť aj vám. Učiteľ bojových umení ukázal najlepšie pohyby sebaobrany, ktoré by mal poznať každý, a to najmä deti. Môže im to zachrániť život.

Matt Fiddes s pomocou 11-ročnej Melissy ukazuje, ako sa dieťa môže ubrániť pred útočníkom. — Foto: reprofoto/dailymail

CALNE 12. októbra - Najhoršom nočnou morou každého rodiča je, že sa jeho dieťaťu niečo stane. Už len predstava toho, že by ho niekto napadol alebo mu chcel ublížiť, naháňa strach. Nedá sa však neustále byť pri svojich ratolestiach, a tak nie je na škodu naučiť ich, ako si samostatne poradiť v akejkoľvek situácii. Toto sú veci, ktoré by mal každý rodič naučiť svoje dieťa.

Učiteľ bojového umenia Matt Fiddes z mestečka Calne vo Veľkej Británii viac ako desať rokov pracoval ako osobný bodyguard legendárneho speváka Michaela Jacksona. Teraz sa venuje tréningu bojového umenia a rozhodol sa ukázať, že deti nie sú také bezbranné, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Keď ich naučíte efektívne spôsoby sebaobrany, dokážu nimi prekvapiť prípadného útočníka a vymaniť sa mu zo zovretia. Pre denník Daily Mail odhalil 3 účinné triky sebaobrany, ktoré na videu ukazuje spolu s 11-ročnou Melissou, ktorá mu pomáhala predviesť ich prostredníctvom internetu širokej verejnosti.

3 triky, ako sa ubrániť

Tieto tri jednoduché pohyby raz môžu zachrániť život vášmu dieťaťu a mali by ho poznať predovšetkým všetky deti, ale aj mladí. V núdzi však môžu pomôcť aj dospelým, a to najmä ženám.

1. Pretočenie zápästia

Tento krok je nutný použiť v prípade, že bolo dieťa chytené za zápästie a umožní mu to rýchlo sa útočníkovi vymaniť zo zovretia a ujsť. Keď pretočí zápästie, dôjde k miernemu uvoľneniu zovretia. Potom si musí ruku vytrhnúť zo zovretia tak, že najužšou časťou zápästia prerazí medzi ukazovákom a palcom a tak vykĺzne spomedzi rúk útočníka.

2. Predný kop

Ak útočník dieťa chytí spredu a chytil by ho za plecia alebo pod krkom, v tejto pozícii by dieťa malo reagovať tvrdým kopom smerujúcim do rozkroku protivníka. Hoci sa zdá byť takmer nemožné vymaniť sa z takéhoto zovretia, ak sa bude brániť útokom na citlivé miesto, má šancu sa mi vymaniť zo zovretia.Následne by malo rýchlo zdvihnúť ruky a päsťami udrieť útočníka do predlaktia.

3. Útok na nohu a útek vzad

Ak útočník chytí dieťa zozadu ako keby objatím, dieťa by malo útočníkovi z celej sily skočil na nohu. Keď uvoľní zovretie, malo by uniknúť popod jeho ruku dozadu a pustiť sa do behu.

Učiteľ tiež radí, že ak dôjde k najhoršiemu, kričať "pomoc" nie je natoľko účinné. V prípade núdze odporúča kričať "horí", čo podľa neho viac upúta pozornosť ľudí. Štúdie ukazujú, že to púta väčšiu pozornosť verejnosti, pretože sa všetci zaujímajú najmä o svoje vlastné životy, píše Daily Mail. Možnosťou by bolo obe alternatívy skombinovať. A hoci sa zdá byť nemožné, aby sa dieťa alebo mladý človek vymanil zo silného zovretia dospelého, keď ho prekvapí jedným z týchto trikov, má veľkú šancu na záchranu. Hoci je prirodzené, že sa dieťa najskôr zľakne, ak bude vedieť, ako postupovať, inštinktívne sa bude brániť týmto účinným spôsobom. Keď už sa mu podarí vymaniť zo zovretia, Fiddes radí, aby následne kričalo o pomoc, teda kričalo, že "horí".

Pre lepšiu predstavu, ako tieto 3 triky sebaobrany vyzerajú v praxi, si môžete pozrieť nasledovné video:

Už ste čítali?

O rysej elegancii aj perverzných vydrách s fotografom divej…

Kvetoslava Šlavku známi okolo Liptova volajú Kvetko. Poznajú ho…

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…