Vo Francúzsku predávajú výber Mitterrandových ľúbostných listov
TASR
TASR

Vo Francúzsku predávajú výber Mitterrandových ľúbostných listov

Kniha je výberom 1218 listov, ktoré sa Pingeotová rozhodla zverejniť 20 rokov po Mitterrandovej smrti.

François Mitterrand — Foto: TASR/Internet

Paríž 13. októbra (TASR) - Do predaja vo Francúzsku sa dnes dostáva kniha nazvaná Listy Anne (1962-1995). Ide o súbor listov, ktoré svojej dlhoročnej milenke Anne Pingeotovej viac ako 30 rokov písal a posielal zosnulý francúzsky exprezident Francois Mitterrand.

Kniha je výberom 1218 listov, ktoré sa Pingeotová rozhodla zverejniť 20 rokov po Mitterrandovej smrti. Tieto ľúbostné listy sú podľa kritikov dôkazom o jeho literárnom talente, ale aj o veľkej láske a vášni, ktorú pociťoval k Pingeotovej.

Mitterrand sa s ňou zoznámil počas svojej návštevu u jej rodičov, keď mala 14 rokov. Znova sa stretli v roku 1962 a ich vzťah sa začal o rok neskôr - ona mala 20 rokov a bola slobodná, Mitterrand mal 47 rokov a bol ženatý. S manželkou Danielle, ktorá bola o osem rokov mladšia, mal Mitterrand dvoch synov a pôsobil vo vrcholnej politike.

Mileneckému páru sa v roku 1974 narodila dcéra Mazarine. Práve vďaka zverejneniu jej fotografií v týždenníku Paris Match sa francúzska verejnosť v roku 1994 dozvedela o Mitterrandovej tajnej láske. O dva roky neskôr, keď Mitterrand podľahol rakovine, sa na jeho pohrebe prvýkrát na verejnosti objavila aj Pingeotová.

Podľa spravodajského servera France Info Pingeotová akceptovala, že Mitterrand svoju rodinu neopustí - okrem iného aj kvôli svojej politickej kariére. V jednom z nepočetných rozhovorov, ktoré Pingeotová poskytla, vysvetlila, že keď sa Mitterrand rozhodol, svoje rozhodnutie už nikdy nemenil. Veľmi rýchlo pochopila aj to, že sa musí stať finančne nezávislou, preto študovala a stala sa konzervátorkou a kurátorkou umeleckých zbierok. Mala pritom veľký vplyv na Mitterrandove projekty v oblasti kultúry, ide napr. o výstavbu známej presklenej pyramídy pred múzeom v Louvri či rekonštrukciu mosta Alexandra III. v Paríži.

France Info napísal, že kým v Pingeotovej živote neboli žiadni iní muži, Mitterrand mal aj iné vzťahy. Pingeotovej túžbe mať s ním dieťa, dlho odolával.

V knihe, ktorá sa dnes dostáva do predaja, nie je žiadna z Pingeotovej odpovedí. Táto veľká láska Mitterrandovho života chce zostať aj naďalej v tieni, a to aj tak, že sa nebude zúčastňovať na žiadnej z prezentácií knihy, ktorú vydalo vydavateľstvo Gallimard.

Už ste čítali?

O rysej elegancii aj perverzných vydrách s fotografom divej…

Kvetoslava Šlavku známi okolo Liptova volajú Kvetko. Poznajú ho…

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…