Pozrite sa, ako to vyzeralo na súťaži Záchrana 2016
TASR
TASR

Pozrite sa, ako to vyzeralo na súťaži Záchrana 2016

Súťaže sa v tomto roku zúčastnilo 22 posádok rýchlej zdravotnej pomoci (RZP), desať posádok rýchlej lekárskej pomoci a osem posádok operátorov.

Záchranári sa počas úlohy prenesli do 17. storočia, ktorého atmosféru dotvorila skupina historického šermu Vikomt zo Sniny. — Foto: TASR/Roman Hanc

Humenné 13. októbra (TASR) – Súťaž je pre záchranárov najlepšia škola. Záchrana 2016, ktorej jubilejný 25. ročník sa v týchto dňoch (12. až 15. 10.) organizuje v Humennom, preverí ich schopnosti, znalosti a praktické zručnosti za sťažených podmienok, napríklad pri nedostatku relevantných informácií, v náročnom teréne alebo pri práci pod tlakom. Podľa slov riaditeľa súťaže Vladimíra Hosu to každého účastníka, či už vyhrá, alebo nevyhrá, maximálne obohatí. Súťaže sa v tomto roku zúčastnilo 22 posádok rýchlej zdravotnej pomoci (RZP), desať posádok rýchlej lekárskej pomoci a osem posádok operátorov.

„Nejde o vymyslené úlohy, väčšinou ide o prípady, ktoré sa už stali. Pri súťaži sa musí dbať na každý detail a tie aj v konečnom dôsledku rozhodujú, kto bude víťazom,“ vysvetlil s tým, že niektoré z nich sú ťažšie na fyzickú záťaž, iné zas na sústredenie a rozmýšľanie o tom, aký postup treba zvoliť. „Každá úloha je špecifická, ale ten základ je kompletne vyšetriť pacienta, určiť správnu diagnózu a následné smerovanie pacienta,“ povedal s tým, že všetko má svoj postup. „Záchranári musia všetko zvládnuť tak, akoby boli pri skutočnom pacientovi,“ dodal.

Hodnotí sa to, ako je posádka vybavená, bezpečnosť pri každej úlohe, vyšetrenie pacienta, všetky postupy, správne určenie diferenciálnej diagnostiky, ale aj správne zvolený transport, na aké oddelenie je pacienta nutné dopraviť. „Dôležité je aj hodnotenie samotného figuranta, ako sa posádka k nemu správala, ako s ním manipulovala,“ vysvetlil Hosa. Pri tejto súťaži sa majú záchranári možnosť dozvedieť spätnú väzbu od pacienta. Samozrejme, dôležitý je aj čas. „Myslím si, že pri záchrane života jeden z najdôležitejších,“ dodal.

V miestnom skanzene si dnes záchranári mohli vyskúšať zinscenovanú modelovú situáciu zbojníckeho prepadu a následnú záchranu zranených v dobových podmienkach sedliackej usadlosti 17. storočia. Historickú súťažnú úlohu v skanzene realizovali bez inštrumentov súčasnej modernej medicíny. „Tu práve je princíp ten, že sa musia spoľahnúť na svoju hlavu, na svoje ruky, tak ako to bolo v minulosti, a tými základnými vyšetrovacími metódami stanoviť diagnózu, aby bola správne nasadená liečba pacienta,“ vysvetlil Hosa.

Súčasťou Záchrany 2016 je okrem súťažných úloh aj Národná súťaž operátorov Srdce na linke. Tu sa podľa slov hovorkyne Falck Záchranná Aleny Lacykovej-Krčovej hodnotí spôsob komunikácie nielen smerom k záchranárom, ale aj k pacientom počas súťažných úloh. „Takisto sa hodnotí aj to, ako vedia pohotovo reagovať, ako vedia navigovať záchranárov počas súťažných úloh na miesta, kde sa odohrávajú,“ vysvetlila s tým, že sa hodnotí aj to, akým spôsobom dokážu pacienta presvedčiť, aby prijal ich rady, ktoré mu podávajú prostredníctvom telefonickej linky. V tomto ročníku sa bude počas súťaže odovzdávať aj Národná cena záchrannej zdravotnej služby.

Súťaž pokračuje v piatok (14.10.) sprievodným podujatím pre verejnosť Hrdinovia v akcii, na ktorom záchranné zložky predstavia svoju prácu. Na Námestí slobody sa od 9.00 do 16.00 h vystriedajú zdravotnícki záchranári, operátori tiesňovej linky, hasiči a policajti s ukážkami najnovšej techniky. Podujatie vyvrcholí slávnostným vyhlásením výsledkov.

Súťaž Záchrana 2016 organizuje spoločnosť Falck Záchranná a Asociácia záchrannej zdravotnej služby pod záštitou ministra zdravotníctva SR a mesta Humenné.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z PREŠOVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…