V handlovskej nemocnici po prvý raz urobili artroskopiu kolena
TASR
TASR

V handlovskej nemocnici po prvý raz urobili artroskopiu kolena

Tento výkon v ortopedickej jednodňovej starostlivosti zrealizovalo zdravotnícke zariadenie po otvorení novej ortopedickej ambulancie.

Ilustračné foto. — Foto: TASR/Oliver Ondráš

Handlová 14. októbra (TASR)- Artroskopickú operáciu kolena vykonali začiatkom októbra po prvý raz v jej histórii v Nemocnici Handlová - 2. súkromnej nemocnici. K realizácii tohto výkonu v ortopedickej jednodňovej starostlivosti pristúpilo zdravotnícke zariadenie po otvorení novej ortopedickej ambulancie pod vedením doktora Vladimíra Gamana. Informovala dnes TASR Marta Csergeová, hovorkyňa spoločnosti Agel SK, pod ktorej materskú firmu handlovská nemocnica patrí.

"Zavedenie nového operačného výkonu má obrovský prínos pre pacientov, ktorí už nemusia kvôli operačnému zákroku cestovať do iného mesta či okresu," skonštatovala Csergeová.

Artroskopia je vyšetrovacou a liečebnou metódou, ktorá sa používa pri diagnostike a ošetrení mäkkých častí kĺbov kolena. Pri nej je do kĺbu zavedený tenký optický prístroj – artroskop. Pomocou optického systému je kamerou prenášaný obraz operovaného kĺbu na monitor, na ktorom operatér sleduje priebeh celej operácie. "Artroskop má priemer päť milimetrov, takže incízia (rezná ranka), cez ktorú je artroskop zavedený do kĺbu, je minimálna. Druhou reznou rankou sú do kĺbu zavedené špeciálne operačné nástroje a prístroje, ktorými sa šetrne ošetria vnútrokĺbne štruktúry. Po operácii je možná skorá záťaž kolena a pooperačné bolesti sú len mierne. Stehy sa odstraňujú zvyčajne na siedmy až desiaty pooperačný deň," objasnil účel novej metódy odborný lekár Vladimír Gaman. Artroskopie sa podľa neho vykonávajú najčastejšie použitím krátkodobej celkovej alebo spinálnej anestézie v rámci jednodňovej chirurgie.

"Významnými výhodami pre pacientov sú malé operačné rany, krátke trvanie operačného výkonu, minimálne pooperačné bolesti, menšie poškodenie zdravých tkanív, minimálne množstvo komplikácii, rýchle hojenie a skorá rekonvalescencia a mobilizácia," doplnil ortopéd.

Vedenie nemocnice má záujem naďalej podporovať a rozširovať služby svojim pacientom o činnosti, po ktorých je s ohľadom na demografický vývoj regiónu Handlovej a okolia dopyt. "Zámerom zriadenia ortopedickej ambulancie, ktorá sa nachádza v zrekonštruovanej budove polikliniky, bolo najmä zlepšenie dostupnosti zdravotnej starostlivosti pre ortopedických pacientov v regióne Handlová. Výhodou pre pacientov je dostupnosť ďalších diagnostických vyšetrení a ošetrení," dodal riaditeľ nemocnice Ján Belanský.

Už ste čítali?

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…