Fiľakovo zamýšľa revitalizovať podhradie hradu
TASR
TASR

Fiľakovo zamýšľa revitalizovať podhradie hradu

Vďaka plánovanej revitalizácii podhradia Fiľakovského hradu by mala byť táto národná kultúrna pamiatka prístupnejšia pre turistov a zároveň dôjde aj ku skrášleniu centra Fiľakova v Lučeneckom okrese.

Na snímke výhľad na mesto z Fiľakovského hradu. V popredí opravená Bekekova bašta. — Foto: TASR - Ján Siman

Fiľakovo 14. októbra (TASR) – Vďaka plánovanej revitalizácii podhradia Fiľakovského hradu by mala byť táto národná kultúrna pamiatka prístupnejšia pre turistov a zároveň dôjde aj ku skrášleniu centra Fiľakova v Lučeneckom okrese. Pre TASR to uviedol primátor mesta Attila Agócs, podľa ktorého samospráva v súčasnosti dokončuje projektovanie podhradia.

Plánujeme riešiť prístupové cesty, pešiu zónu na Podhradskej ulici, parkovisko s toaletami, malú vežu mestského opevnenia, ako aj ozdobnú bránu hradu s priestorovou grafikou, vínny domček v podhradí či zastrešenie delovej veže pod Bebekovou baštou, na ktorej chceme tiež vymeniť strechu. Čoskoro by sme sa mali dopracovať k stavebnému povoleniu, následne by sme sa chceli uchádzať o podporu z maďarsko-slovenského cezhraničného programu Interreg,“ konkretizoval primátor.

Dodal, že samospráva už uzavrela partnerstvo s Národným parkom (NP) Bükk v Maďarsku, s družobným mestom Bátonyterenye a s obcou Šiatorská Bukovinka, ktorá vlastní hrad Šomoška. „NP Bükk chce riešiť lokality okolo hradísk, ktoré má v správe, vybudovať parkoviská a sociálne zázemie. Bátonyterenye sa chystá zrekonštruovať niekdajšie byty služobníctva pri miestnom kaštieli a adaptovať ich na prezentáciu ľudových tradícií. Šiatorská Bukovinka chce opraviť cestu vedúcu z obce k parkovisku hradu“ doplnil.

Ak všetko pôjde dobre a v grante budú úspešní, práce by sa podľa Agócsa mohli začať v lete budúceho roku a podhradie by bolo dokončené v roku 2018. „Keďže dlhoočakávaná grantová výzva vyšla s veľkým oneskorením, čaká sa, že výsledky spoznáme len o pol roka. Navyše, skoro na všetky objekty sú tam predpísané archeologické výskumy, ktoré tiež zaberú nejaký čas. Ako bývalý riaditeľ Hradného múzea by som ani nedovolil, aby sa to robilo bez nich, pretože by sme mohli prísť o cenné artefakty a nenahraditeľné znalosti o našom hrade,“ zakončil.

Už ste čítali?

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…