Reakcie na voľbu nového českého prezidenta
SITA
SITA

Reakcie na voľbu nového českého prezidenta

"Bez ohľadu na výsledok, už pred druhým kolom voľby bolo zjavné, že českým prezidentom sa stane osobnosť," povedal slovenský premiér Robert Fico.

BRATISLAVA 26. januára – Novým českým prezidentom sa stal expremiér Miloš Zeman. V historicky prvej priamej voľbe prezidenta porazil ministra zahraničia Karla Schwarzenberga v pomere 54,80 k 45,19 percentám.

Robert Fico (premiér SR):

„Rešpektuje vôľu českých občanov a gratuluje Milošovi Zemanovi k zvoleniu za prezidenta Českej republiky. Bez ohľadu na výsledok, už pred druhým kolom voľby bolo zjavné, že českým prezidentom sa stane osobnosť".

(Reakciu premiéra Roberta Fica poskytla jeho hovorkyňa Beatrice Hudáková.)

Mikuláš Dzurinda (poslanec, SDKÚ-DS, exminister zahraničných vecí SR):

„Česi rozhodovali v prezidentských voľbách medzi dvoma dobrými možnosťami. Miloš Zeman bude dôstojnou hlavou Českej republiky. Bude prínosom pre európsku politiku i upevňovanie slovensko-českej vzájomnosti“.

László Solymos (podpredseda Most-Híd):

„Fandil som vo voľbách Schwarzenbergovi, ktorý by reprezentoval ČR inak. Česi sa rozhodli, majú svojho prezidenta. Blahoželám Zemanovi. Ako sa ujme úradu, to ukáže čas“.

Jozef Kollár (poslanec NR SR za SaS):

„Gratuluje západným susedom k úspešnej prvej priamej voľbe prezidenta štátu. Verím, že Zeman bude vykonávať svoju funkciu s rozvahou a nadviaže na tradíciu nadštandardných vzťahov so Slovenskom“.

Vladimír Maňka (podpredseda Smeru-SD):

„Česká republika bude po prezidentských voľbách vyberať eurooptimistickejším smerom voči EÚ a eurozóne. Takýto trend vždy závisí aj od hlavy štátu. Európski politici budú mať v Zemanovi partnera, ktorý bude chcieť riešiť problémy EÚ rovnakým spôsobom. Zeman je skúsený politik a bude výborne reprezentovať ČR,“ povedal Maňka s tým, že Klaus je vtipný človek, ale euroskeptik, ktorý nepomáha tomu, aby EÚ napredovala.

„Ak by EÚ postupovala jednotne vo všetkých ekonomických veciach, dnes by sme sa mali v Európe už lepšie. Je dôležité, aby EÚ mala na čele politikov, ktorí budú chcieť ísť spoločne, aby sme čím skôr prekonali krízu,“ konštatoval. Maňka je rád, že českí sociálni demokrati nakoniec podporili v prezidentských voľbách Zemana a pričinili sa k jeho úspechu. „Verím, že bude prezidentom všetkých občanov ČR, aj tých, ktorí volili protikandidáta,“ uviedol. Maňka očakáva, že SR bude naďalej mať výborné vzťahy s ČR. „Očakávam nadštandardné a vynikajúce vzťahy,“ dodal.

Ján Figeľ (predseda KDH, exminister dopravy):

„Víťazstvo Zemana je potvrdením vzostupu ľavice, ktorý v týchto rokoch v ČR prebieha. Pravica platí cenu za mnohé zložité rozhodnutia a reformy. Pre ČR je priama voľba prezidenta posilnením demokracie a priniesla aj silnejšiu proeurópsku orientáciu. Víťazovi patrí post a porazenému česť za zaujímavú a autentickú prezidentskú kampaň, ktorá sa u susedov konala prvýkrát“.

Igor Matovič (predseda Obyčajných ľudí a nezávislých osobností):

Igor Matovič držal vo voľbách palce Schwarzenbergovi, hoci s Benešovymi dekrétmi ho vyrušil. „Treba rešpektovať vôľu ľudí a som rád, že aspoň v niečom sme Čechov predbehli, keďže priamu voľbu prezidenta sme si mohli vyskúšať už trikrát“. Novému českému prezidentovi Matovič odkazuje, nech sa stará o zvyšovanie životnej úrovne svojich občanov a nech sa nespolieha na lákanie mladých Slovákov, aby odchádzali od rodičov do Čiech.

Filip Renč (režisér):

„Som radšej na strane víťazov. Verím, že Miloš Zeman je dobrá voľba a bude prezidentom všetkých. Vykonávať funkciu prezidenta je niečo iné, ako viesť predvolebnú kampaň. Najskôr sú proti sebe a potom spolupracujú," povedal Renč, ktorý sa podpísal pod Zemanove predvolebné TV spoty. Známy filmár neobišiel ani tému tvrdej kampane, ktorá sa viedla v Česku posledných 14 dní.

František Ringo Čech (hudobník):

„Je to môj kandidát, mám z toho radosť", priznal sa známy hudobník. Na otázku, čo by mal urobiť Zeman vo funkcii prezidenta odmietol odpovedať: "Neviem, ja som len jeho kamarát."

Jiřina Bohdalová (herečka):

Jiřina Bohdalová, ktorá stála počas víťazného prejavu Miloša Zemana po jeho boku, bola veľmi stručná. Víťazovi odkázala: "Gratulujem!".

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…