I. HARMAN: Obľuba fantasy literatúry u slovenských čitateľov rastie
TASR
TASR

I. HARMAN: Obľuba fantasy literatúry u slovenských čitateľov rastie

Očakávaným titulom vydavateľstva Artis Omnis je kniha Bratislavčana Janka Išu Temnota z Pressburgu.

Na snímke účastníčka oblečená v kostýme krásnej hrdinky Wonder Woman pózuje počas komiksového festivalu New York Comic Con 9. októbra 2015. — Foto: TASR/AP Photo

Žilina 15. októbra (TASR) – U slovenských čitateľov narastá v posledných rokoch obľuba fantasy literatúry, ktorej sa popri tvorbe žilinských autorov a politicko-špionážnych románoch venuje od roku 2005 žilinské vydavateľstvo Artis Omnis. Snahou vydavateľstva je podľa jeho majiteľa Ivana Harmana upriamiť čitateľov na slovenských fantasy autorov, ktorých texty sú kvalitou často porovnateľné so zahraničnými.

V roku 2009 začalo vydavateľstvo spolupracovať s Jurajom Červenákom, ktorý dovtedy publikoval len v Česku. "Slovenskí vydavatelia sa do fantasy nehrnuli, no my sme už mali za sebou niekoľko žánrových titulov a spoznávali sme 'fantastickú' slovenskú komunitu. Koncom roka vyšiel Vládca vlkov a odvtedy má za sebou tri dotlače. Na jar tohto roku sme Jurajovi vydali v našom vydavateľstve ôsmu knihu Prízraky na Devíne. S troškou nadsadenia si dovolím povedať, že Juraj Červenák je náš najväčší objav a dnes je už na Slovensku fenoménom," povedal majiteľ žilinského vydavateľstva.

Zameranie na slovenskú fantastiku považuje za jedinečnosť vydavateľstva, ktoré má v tomto žánri svojich čitateľov, fanúšikov, ilustrátorov i autorov. "Spoľahlivou jednotkou tohto žánru je Juraj Červenák. Pokračovanie fantastickej série o Čiernom Roganovi Prízraky na Devíne vyvolalo medzi čitateľmi obrovský záujem. Po rokoch sa s novou knihou detektívnych sci-fi príbehov Vesmírne prípady vrátila legenda slovenskej vedeckej fantastiky Jozef Žarnay a spomenul by som ešte autorku vôbec prvého slovenského fantasy románu Alexandru Pavelkovú, ktorej tento rok vyšla kniha Medzi nami," uviedol Harman.

Očakávaným titulom vydavateľstva Artis Omnis je kniha Bratislavčana Janka Išu Temnota z Pressburgu. "Román minuloročného víťaza Martinus Ceny Fantázie je akčným príbehom v štýle noir, odohrávajúci sa v reálnom prostredí Pressburgu. Na svoje si prídu fanúšikovia známej komiksovej série Sin City. Veľmi sa na túto knihu teším. Je to v slovenskom knižnom prostredí opäť niečo nové a aj potvrdenie nášho neustáleho experimentovania a posúvania žánrových hraníc," podotkol Harman.

Tento postup sa im osvedčil aj pri úspešných špionážnych tituloch od Petra Adameckého. "S jeho politicko-špionážnymi trilermi sme prišli pred tromi rokmi. Veril som, že môže zaujať a chceli sme skúsiť žáner, ktorý nie je na Slovensku etablovaný. Tieto romány sa vyslovene týkali súčasnej politiky. A pre mňa to bolo zaujímavé, lebo som mal s politikou priamu skúsenosť," dodal bývalý primátor Žiliny a poslanec slovenského parlamentu.

Zdôraznil, že vydavateľstvo funguje takmer bez akejkoľvek štátnej či grantovej podpory z verejných zdrojov. "Preto je väčšinou nemožné dostať knihu beletrie od slovenského autora do plusových čísel a stratu vykrýva niekoľko ziskových titulov. Pomáha nám to, v čom sme jedineční: napriek celoslovenskému a plnoformátovému záberu sme stále doma v Žiline a jej regióne. Prinášame tituly takpovediac 'domáce' svojou témou či autorským zázemím. Mimoriadne úspešná bola napríklad séria Potulky starou Žilinou, alebo výpravná kniha o ľudovej architektúre a remeslách na Kysuciach Drevený život, kamenný chlieb od Jozefa Marca," dodal Harman.

Pripomenul, že na začiatku si knihy väčšinou rozvážali do predajní sami, no dnes už spolupracujú so všetkými najvýznamnejšími distribučnými spoločnosťami. "Dobrá distribúcia je len časť úspechu. Najdôležitejšie a najťažšie je upozorniť čitateľa, že konkrétna kniha vyšla a mohla by ho zaujímať. Nemôžeme sa tváriť, že nás predaj nezaujíma a naša práca sa končí vydaním knihy. Marketing okolo predaja spotrebúva možno polovicu našej vydavateľskej energie, času a kapacít. Jednoducho, ak knihu nepredáme, nielen, že nebudeme mať na chlieb, ale nevydáme ani žiadnu ďalšiu knihu a nepredstavíme žiadneho ďalšieho autora," uzavrel majiteľ vydavateľstva Artis Omnis.

Už ste čítali?

O rysej elegancii aj perverzných vydrách s fotografom divej…

Kvetoslava Šlavku známi okolo Liptova volajú Kvetko. Poznajú ho…

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…