M. HLUŠÍKOVÁ: Ponuka kníh pre deti je bohatá, čítajú však menej
TASR
TASR

M. HLUŠÍKOVÁ: Ponuka kníh pre deti je bohatá, čítajú však menej

Vzťah ku knihám je podľa nej u dnešných detí iný ako u predchádzajúcich generácií.

Na snímke deti čítajú v priestoroch knižnice v Košiciach — Foto: TASR/František Iván

Rimavská Sobota 15. októbra (TASR) – Slovenský vydavateľský trh má čo ponúknuť rodičom, ich deťom, ako aj školám, ktoré pripravujú budúcich recitátorov. Napriek neprebernému množstvu titulov však deti v dnešnej dobe čítajú celkovo menej než v minulosti, keďže majú k dispozícii oveľa viac technických vymožeností. Aj na základe svojich dlhoročných pedagogických skúseností to tvrdí spisovateľka Marta Hlušíková, autorka 11 knižných publikácií pre deti a mládež a spoluautorka 12 zborníkov prózy a poézie zameraných na mladého čitateľa.

Ponuka našich vydavateľov je podľa mňa pestrá – len vymenovanie jednotlivých titulov by zabralo poriadne veľa miesta. Úplne chápem rodiča, ktorý vojde do kníhkupectva a zmätene stojí medzi regálmi. Ponúka sa mu kvalita a ponúka sa mu aj ružový svet víl, poníkov, trpaslíkov a čarodejníc, ktorý zaplavil náš knižný trh prebohato,“ priblížila ponuku kníh na našom knižnom trhu Hlušíková, podľa ktorej rodičia v dnešnej hektickej dobe často nemajú čas sledovať, čo je kvalitné, a čo nie.

Majú úplne iné starosti a mnohokrát podľahnú tlaku detí a kúpia gýč. Čelné miesta knižných pultov by vedeli hovoriť,“ dodala spisovateľka s tým, že určiť hranicu, do akej miery sú knižné tituly kvalitné a do akej nie, je veľmi ťažké. „Iný pohľad na knihu pre dieťa má literárny kritik a iný pohľad čitateľ čoraz viac formovaný svojou pohodlnosťou a virtuálnym svetom,“ podotkla.

Vzťah ku knihám je podľa nej u dnešných detí iný ako u predchádzajúcich generácií. „Netvrdila by som, že deti dnes nečítajú, no sú do veľkej miery ovplyvnené technológiami, s ktorými sa lúčia len nerady. Ich vnímanie textu je rozkúskované, každú chvíľu ich zaplavuje presila informácií. A tak sa stane, že si odvykajú od dlhších textov,“ vysvetlila Hlušíková, podľa ktorej sa aj deti v dnešnej dobe naučili žiť rýchlo.

Za dôležité považuje rozlišovať medzi rôznymi druhmi čítania, pretože nie všetky dieťa rovnako obohacujú. „Minule prišli do cukrárne dve dievčatá. Každá si objednala koláčik a potom vytiahli mobily a nepreriekli až do odchodu spolu ani slovo. Niekto by povedal: však čítajú! Lenže tento spôsob čítania nahradzuje realitu a ducha asi veľmi neobohacuje,“ konštatovala spisovateľka, ktorá aj na základe tohto dôvodu považuje slovný prejav dnešných detí a mládeže za biedny.

Na druhej strane sú i deti, ktoré čítajú. Sama chodím často na besedy a vidím, že čitateľ ešte žije. Uvedomujem si, že za tým stoja skrytí knihovníci, rodičia, učitelia. No aj besedy sú rôzne. Niekde deti poznajú takmer všetky moje knihy, čo vari ani nie je potrebné, a niekde na otázku 'deti, a viete, kto k nám dnes prišiel', vyhlási malá čitateľka: Krista Bendová?“ doplnila s úsmevom Hlušíková, podľa ktorej však za takéto veci deti nemôžu. „Sú obrazom svojich rodičov a celej spoločnosti,“ dodala.

Marta Hlušíková sa narodila v Leopoldove, detstvo a mladosť prežila v Trenčíne. Na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave vyštudovala slovenský jazyk a latinčinu. Pracovala ako redaktorka v Archeologickom ústave Slovenskej akadémie vied v Nitre, neskôr ako pedagogička na školách v Banskej Štiavnici a Rimavskej Sobote.

Tvorbu pre deti začala publikovať od roku 1989 vo viacerých detských časopisoch, od roku 1996 spolupracuje s Rozhlasom a televíziou Slovenska. Je autorkou jedenástich kníh pre deti a viacerých odborných publikácií a kníh pre dospelých.

Už ste čítali?

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…