Miloš Zeman sa vráti do Prahy a s ním príde aj zákon
SITA
SITA

Miloš Zeman sa vráti do Prahy a s ním príde aj zákon

Karel Schwarzenberg svoju porážku vo voľbách okomentoval vtipom, že je šťastný aj za Václava Klausa, pretože ten teraz nemusí emigrovať.

PRAHA 27. januára - Víťaz českých prezidentských volieb Miloš Zeman sľúbil, že sa do "Prahy s ním vráti zákon". Zeman tak zažartoval počas víťazného prejavu po sčítaní všetkých hlasov druhého kola voľby.

Jej záver narušil nepríjemný incident, keď bulvárny denník Blesk zverejnil nepodpísaný inzerát napádajúci prezidentského kandidáta a lídra strany TOP 09 Karla Schwarzenberga s názvom "Nevolte Karla Schwarzenberga".

Text opakoval nepravdivé hesla proti 75-ročnému kniežaťu, ktoré v predvolebnom boji povedal Miloš Zeman.

Český denník Lidové noviny preto v sobotu uverejnil na titulnej strane článok "Zákerné finále". Po nátlaku médií nakoniec vydavateľ Blesku prezradil meno zadávateľa inzerátu. Išlo o bývalého príslušníka ŠtB a kontroverzného pražského advokáta Vladimíra Zavadila. Ten podanie inzerátu pre české médiá potvrdil, Zemanov volebný tím sa od neho dištancoval.

Že bola kampaň ostrá priznal aj novozvolený prezident Českej republiky, zároveň však prirovnal súperenie k rivalite pražských futbalových klubov a po voľbe dúfa, že napriek konfrontačnej kampani budú spoločne kopať za "národný tím".

Tvrdý predvolebný súboj na vlastnej koži pocítila aj Zemanova dcéra Kateřina. Ako povedala pre portál agentúry SITA Webnoviny.sk, keď si v Prahe dala odznak Volím Miloša Zemana, ľudia na ňu zazerali. O rozdelenej českej spoločnosti počas tvrdej kampane hovoril aj populárny český režisér Filip Renč, ktorý sa podpísal pod Zemanove predvolebné TV spoty.

Renč dúfa, že postupne utíchnu vášne medzi obomi tábormi. "Prezident musí byť pre všetkých," povedal v čase, keď už bolo spočítaných viac ako 85 percent volebných okrskov a Zeman s prehľadom viedol nad Schwarzenbergom o viac ako 10 percent.

Karel Schwarzenberg zase svoju porážku komentoval vtipom, že je šťastný aj za Václava Klausa, pretože ten teraz nemusí emigrovať.

Narážal tým na SMS-ku dosluhujúceho prezidenta, ktorá unikla na verejnosť a známy euroskeptik a kritik Schwarzenberga v nej hovorí o možnej emigrácií v prípade volebného triumfu súčasného šéfa českej diplomacie.

Ostrý kritik úsporných opatrení Nečasovej vlády dal krátko po zvolení najavo, že sa mu súčasná pravicová politika nepáči. Ľavicový prezident musí oponovať pravicovej vláde, zažartoval Zeman a zároveň upozornil, že kabinet Petra Nečasa nemá ani podporu verejnej mienky. Funkčné obdobie Václava Klausa na Pražskom hrade vyprší 7. marca.

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…