Baumgartnerov zoskok bol rýchlejší, ako sa predpokladalo
SITA
SITA

Baumgartnerov zoskok bol rýchlejší, ako sa predpokladalo

Bývalý vojenský parašutista sa stal vôbec prvým človekom na svete, ktorý prekonal rýchlosť zvuku bez pomoci akéhokoľvek zariadenia.

BRATISLAVA 6. februára - Rekordný zoskok Rakúšana Felixa Baumgartnera z takmer 39-kilometrovej výšky bol ešte rýchlejší, ako sa pôvodne predpokladalo.

Podľa pôvodných výpočtov sa Baumgartner 14. októbra 2012 postaral o najdlhší a najrýchlejší voľný pád v histórii, pri ktorom za približne 40 sekúnd dosiahol rýchlosť 1179 kilometrov za hodinu, pričom jeho maximálna rýchlosť bola 1342,8 kilometra za hodinu.

Neskoršia analýza však ukázala, že sa mu podarilo dosiahnuť maximálnu rýchlosť 1357,6 kilometra za hodinu. Údaj o výške, z ktorej zoskočil, tiež nebol správny.

Pôvodné číslo bolo 39 045 metrov, v skutočnosti to však bolo o niečo menej - 38 969,4 metra. Nové údaje o Baumgartnerovom rekorde ešte musí oficiálne potvrdiť Medzinárodná aeronautická federácia (FAI). Bývalý vojenský parašutista sa stal vôbec prvým človekom na svete, ktorý prekonal rýchlosť zvuku bez pomoci akéhokoľvek zariadenia.

Rodáka zo Salzburgu vyniesol z letiska v meste Roswell v Novom Mexiku do takmer 39-kilometrovej výšky špeciálny balón naplnený héliom, ktorý je zároveň najväčším balónom v histórii, aký kedy niesol človeka. Baumgartner taktiež vytvoril nový svetový rekord v najvyššom lete v balóne. Doterajší rekord držali Američania Victor A. Prather Jr. a Malcolm D. Ross, ktorí v roku 1961 vzlietli do výšky 34,67 kilometra.

Baumgartnerov skok sa mal uskutočniť pôvodne už 9. októbra, pre poveternostné podmienky ho však museli presunúť. Rakúšan mal pri ňom oblečený pretlakový oblek s prísunom kyslíka, ktorého natrhnutie by znamenalo jeho okamžitú smrť.

Je podobný tým, aké nosia kozmonauti, no je tuhší a zároveň ohybnejší. Skokana izoloval aj od extrémne nízkych teplôt a chránil ho pred supersonickým treskom.

“Ak sa niečo pokazí, tak jediné, čo vám môže pomôcť, je Boh. Pretože, ak vám dôjde šťastie a schopnosti, tak vám nezostáva nič iné, len dúfať, že On vás v tom nenechá,“ uviedol skokan, ktorý prekonal rekord Joea Kittingera z roku 1960.

Ten vtedy skočil z výšky 31,333 kilometra. Dnes 84-ročný Kittinger bol členom Rakúšanovho tímu a veril, že jeho rekord prekoná. Celý pokus nakrúcali BBC a National Geographic a vznikol z neho dokument.

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…