Zahoďte telefón, dnes na to máte plné právo
SITA
SITA

Zahoďte telefón, dnes na to máte plné právo

Vďaka myšlienke francúzskeho spisovateľa Phila Marsoa si svet pripomína Deň bez mobilov. Mobily preto nechajte doma a najlepšie i bez "šťavy".

Evkine bezdrôtové pripojenie

Presne tak sa volá krátky film z roku 1922, ktorý objavili v archívoch len pred pár rokmi. Na záberoch spoločnosti British Pathé pobehujú dve ženy v kožušinových kabátoch s dáždnikmi nad hlavami. A nechýba ani atrapa mobilného telefónu.

Ten si rozjarené dámy nabíjajú v hydrante a veselo s ním štebocú. Scénka dokazuje, že o komunikačné prostriedky tohto typu bol veľký záujem dávno predtým, než sa naozaj dostali medzi verejnosť.

Snívanie o budúcnosti, science fiction tej doby hádalo správne, že ľudia budú s aparátmi chodiť nielen po uliciach. Len hydropohon zatiaľ nevynašli.

BRATISLAVA 6. februára - Mobilné telefóny sú v súčasnosti priam závislosťou ľudskej populácie. Okrem hlavnej funkcie - komunikačnej - sú zdrojom zábavy i hier, časopriestoru, budenia a svojím svetelným vyžarovaním pomáhajú pri nočných návratoch domov.

Ľudia by mali na toto v stredu zabudnúť. Vďaka myšlienke francúzskeho spisovateľa Phila Marsoa si totiž svet pripomína Deň bez mobilov.

Prvý patent na bezdrôtový telefón, ako ho poznáme dnes, bol vydaný 10. júna 1969 pre Georgea Sweigerta z Ohia.

Takmer dve desaťročia predtým si správy touto formou vymieňali iba vodiči v autách a dopravných vozidlách. Išlo o policajné i záchranné zložky, ale aj o taxikárov a kamionistov. Využívali na to takzvanú bunkovú technológiu, ktorá za vyše polstoročie prerástla do dnešného androidného multibunkovca menom 4G sieť.

Aby sme však nepredbiehali, mobily prvej generácie uzreli svetlo sveta vďaka americkej spoločnosti Motorola v roku 1983, druhá generácia sa dostala medzi ľudí v roku 1990 a znamenala prelom.

Ceny aparátov sa stali prijateľnejšie, prístroje menšie a s batériou, pri ktorej nebolo potrebné každú chvíľu mapovať elektrické zástrčky v miestnostiach.

Vývoj išiel rýchlo dopredu a na dvere pred časom zaklopala spomínaná technológia štvrtej generácie. Na Slovensku ju pre komerčné použitie spustil istý mobilný operátor v lete v roku 2012. K populárnym textovým správam či "ememeskám", fotoaparátu a mp3 pribudli rôzne aplikácie.

Samozrejmosťou sa stal internet v mobile, sociálne siete a tlačoviny vydavateľských domov v elektronickej podobe. Stačia vám len inteligentné smartfóny, androidy a mešec s peniazmi.

Schválne, viete si predstaviť, že dnes pri tomto všetkom počúvnete dvanásť rokov starý apel Francúza Phila Marsoa, ktorý sa postaral o tento výnimočný deň? Nezdvihnete zlostnej manželke, ktorá po vás našla slipy pod gaučom? "Nezacukrujete" priateľovi preneseným hlasom cez bakelitovú škatuľku, že ho máte radi? A že nepošlete nejakú tú esemesku na audiotext s cieľom vyhrať rozprávkový obnos peňazí?

Skúste to, pretože: "Dobrá komunikácia z očí do očí má rovnako povzbudzujúce účinky ako káva a rovnako obtiažne sa po nej zaspáva," riekol americký pilot, známy predovšetkým prvým sólovým preletom Atlantického oceánu v roku 1927, Charles Lindbergh.

Informácie pochádzajú z portálu mobilforum.sk a z wikipedia.sk.

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…