Kostra Richarda III. je milá, popiera kráľovu krutosť
SITA
SITA

Kostra Richarda III. je milá, popiera kráľovu krutosť

Podľa Philippy Langley z organizácie Richard III Society kráľov vzhľad vôbec nezodpovedá rozšírenému názoru, že šlo o krutého tyrana.

BRATISLAVA 5. februára - Deň po tom, ako vedci potvrdili, že kostra vykopaná na parkovisku v Leicesteri skutočne patrí anglickému kráľovi Richardovi III., sa pochválili aj 3D rekonštrukciou jeho tváre.

Ako uviedli na utorkovej tlačovej konferencii, vôbec nevyzerá ako zloduch zo slávnej divadelnej hry Williama Shakespeara Richard III., kde ho dramatik vykreslil ako zdeformovaného zákerného vraha svojich synovcov.

"Dúfam, že v jeho tvári vidíte to, čo ja - muža, ktorý je z každého pohľadu trojdimenzionálny," uviedla Philippa Langley z organizácie Richard III Society, ktorá ostatné štyri roky pátrala po kráľových ostatkoch.

"Nevyzerá ako tvár tyrana. Keď sa pozriete do jeho očí, naozaj je to, ako keby sa s vami mohol začať rozprávať," dodala. Jeho 3D podobizeň najprv na základe nájdených kostí vytvorili na počítači a následne vznikol plastický model.

Rekonštrukcia zodpovedá výlučne anatomickej stavbe lebky, portrétmi sa inšpirovali len pri tvorbe parochne a obočia či pri výbere farby očí a pokožky.

Model sa však v konečnom dôsledku niektorým z portrétov podobá, no chýba krutý výraz, s ktorým ho často zobrazovali. Vedci tiež tvrdia, že bol veľmi štíhly a mal vážnu skoliózu, jedno plece mal teda vyššie ako druhé.

Odborníci z Leicesterskej univerzity kostru identifikovali po tom, ako porovnali DNA kostry s DNA kráľových vzdialených príbuzných "Je to bez pochýb Richard," uviedol vedúci archeológ Richard Buckley na pondelkovej tlačovej konferencii. Podľa neho kosti podrobili "precíznemu akademickému výskumu" a zistili, že pochádzajú z rokov 1455 až 1540.

Muž mal okolo tridsať rokov, pričom Richard zomrel ako 32-ročný v bitke v Bosworthe počas vojny ruží. Ukázalo sa, že utrpel desať zranení. Osem rán našli na lebke, pričom dve z nich zrejme boli smrteľné. Pozostatky pochovajú do leicesterskej katedrály.

Richard III. sa v roku 1483 po smrti svojho brata Eduarda IV. stal lordom protektorom v mene svojho synovca Eduarda V., no toho aj s jeho bratom nechal zavraždiť a zmocnil sa trónu. Na ňom však dlho nesedel, keďže zahynul v roku 1485. Pochovali ho vo františkánskom kostole Greyfriars v centre Leicesteru, budovu však v 16. storočí zbúrali, na miesto hrobu sa postupne zabudlo. Bol posledným anglickým kráľom z rodu Yorkovcov a zároveň posledným z dynastie Plantagenetovcov. Trón následne získali Tudorovci.

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…