Šok z Vatikánu, pápež Benedikt XVI. rezignuje
SITA
SITA

Šok z Vatikánu, pápež Benedikt XVI. rezignuje

AKTUALIZÁCIA 18:16 • Brat pápeža Benedikta XVI. Georg Ratzinger uviedol, že mu osobný lekár nedoporučil ďalšie transatlantické cesty. Favoriti na nového pápeža sú známi.

BRATISLAVA 11. februára – Pápež Benedikt XVI. sa neočakávane rozhodol odstúpiť zo svojho postu. Podľa vatikánskeho hovorcu Federica Lombardiho by sa tak malo stať po 28. februári.

 

Pápež oznámil abdikáciu počas konzistória na svätorečenie mučeníkov z Otranta v latinčine. Dôvodom rezignácie je jeho vysoký vek, ktorý mu podľa jeho slov neumožňuje pokračovať v plnení pápežských povinností. 

"Z tohto dôvodu prehlasujem, že sa vzdávam úradu rímskeho biskupa", cituje agentúra Reuters pápežovo stanovisko. Abdikáciu zverejnil vatikánsky rozhlas.

Nový pápež by mal byť zvolený do Veľkej noci. Konkláve sa pravdepodobne zíde 15 až 20 dní po odstúpení Benedikta XVI. 

"Nového pápeža by sme mali mať do Veľkej noci," uviedol pred novinármi hovorca hlavy katolíckej cirkvi Federico Lombardi a priznal, že takéto rozhodnutie prekvapilo nielen jeho.

Agentúra DPA citovala slová pápežovho brata Georga Ratzingera, ktorý uviedol, že osobný lekár nedoporučil Benediktovi ďalšie transatlantické cesty. Prezradil, že jeho brat Joseph má problémy s chôdzou. 

"Dolieha na neho ťarcha jeho veku," uviedol 89-ročný muž pre nemeckých novinárov a dodal, že v prípade pápeža ide o "prirodzený proces starnutia". Na záver svojho jediného vyhlásenia doplnil, že hlava Vatikánu by vo svojom veku mala "viac oddychovať". Pápež trpí artritídou. Najviac ho údajne trápia kolená, bedrové kĺby a členky.

Ak sa rozhodnutie pápeža Benedikta XVI. abdikovať potvrdí, ide podľa predsedu Konferencie biskupov Slovenska Stanislava Zvolenského o prekvapivé rozhodnutie. 

Ako však tlmočil slová Zvolenského agentúre SITA hovorca KBS Jozef Kováčik, je to plne v súlade s právomocami Svätého Otca.

Napriek tomu, že rezignácia pápeža je netradičná, táto možnosť vo vatikánskych zákonoch existuje. Osemdesiatpäťročný Benedikt je pritom prvou hlavou katolíckej cirkvi za posledných takmer 600 rokov, ktorá sa k takémuto kroku odhodlala. Benedikt XVI. tak urobí dva mesiace pred 86. narodeninami. 

Favoriti sú známi

Najväčšiu šancu stať sa nástupcom odchádzajúceho pápeža Benedikta XVI. majú kardináli pôvodom z Afriky alebo Južnej Ameriky. 

Najviac kardinálov s právom voliť však ešte aj dnes pochádza zo starého kontinentu. Pápežmi preto tradične boli Európania, v drvivej väčšine Taliani.

Medzi najväčších favoritov na zvolenie na Petrov stolec sa spomínajú ghanský kardinál Peter Turkson či Nigérijčan Francis Arinze. Ich konkurenciou je kanadský duchovný Marc Ouellet či Brazílčan Odilo Pedro Scherer ako najhorúcejší zástupca Južnej Ameriky. 

Zhodujú sa na tom aj britské stávkové spoločnosti William Hill a Coral. Najväčšie šance má podľa nich Arinze, Turkson a Quellet. Medzi favoritmi sa objavil aj Talian Angelo Scola či honduraský kardinál Óscar Rodríguez Maradiaga. Bez šanci údajne nie je ani Brazílčan Joao Braz de Aviz, Američan Timothy Dolan, Talian Gianfranco Ravasi či Argentínčan Leonardo Sandri.

"Boží rotvajler"

Benedikt, vlastným menom Joseph Ratzinger (85), je hlavou rímskokatolíckej cirkvi od apríla 2005, keď nahradil svojho zosnulého predchodcu Jána Pavla II. 

Počas pontifikátu sa zameriaval najmä na posilnenie viery na Západe uprostred silnejúceho sekularizmu a na vyriešenie škandálov zneužívania detí kňazmi. 

Zároveň presadzoval európske kresťanské hodnoty a konzervativizmus na posilnenie inštitútu tradičnej rodiny v boji proti potratom, eutanáziám a legalizáciám homosexuálnych svadieb. 

Od svojich blízkych spolupracovníkov si vyslúžil prezývku "Boží rotvajler". Nemecká kancelárka Angela Merkelová v prvej reakcii uviedla, že si "zaslúži rešpekt a vďačnosť". Francúzky prezident Francois Hollande zase označil toto rozhodnutie za "nesmierne slušné".

Video: Zvolenie Jozefa Ratzingera za pápeža Benedikta XVI.

 

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…