V meste sa na stromoch objavili šály. Zistili sme, prečo sú tam
Iveta Bátrnová
Iveta Bátrnová

V meste sa na stromoch objavili šály. Zistili sme, prečo sú tam

V uliciach mesta sa objavili šály, ktoré boli omotané okolo kmeňov stromov. Nezvyčajná výzdoba sa nedala prehliadnuť, a tak ľudia uvažovali, čo je za tým. Súvisí to s nádhernou myšlienkou, ktorú by si malo osvojiť čo najviac miest.

Zmysel šálov na stromoch nenechal ľudí chladnými. — Foto: Facebook/ChaseTheChillInWinnipeg

WINNIPEG 14. decembra - Keď sa v kanadskom mestečku Winnipeg objavili na stromoch šály, ktoré boli omotané okolo ich kmeňov, ľudia boli prekvapení a premýšľali, o čo ide. Keď však zistili, čo je za tým, boli z toho nadšení.

Prečo mali stromy šály?

Šály, čiapky a rukavice na stromoch bezpochyby dokážu upútať pozornosť okoloidúcich. Vlnené doplnky dokonca dostali aj telefónne stĺpy, dopravné značky či pouličné lampy. Nebolo za tým však to, že by mali tieto stromy alebo predmety zahriať. Boli tam umiestnené pre každého, kto sa potreboval zahriať počas chladných dní, no nemal čím. Išlo o dobročinný nápad, ktorý mal pomôcť bezdomovcom prekonať chladné počasie.

Pomoc ľuďom bez domova

Ľudia sa zapojili a darovali šály a ostatné zimné doplnky, ktoré boli určené pre bezdomovcov. Tie potom dobrovoľníci rozmiestnili po okolí, aby si ich ľudia bez domova mohli bez pocitu hanby či trápnosti kedykoľvek zobrať a zahriali sa. navyše, aby ich uistili, že sú tam pre nich, boli na nich pripevnené aj drobné odkazy, na ktorých stálo: "Nie som stratený. Ak si uviazol v zime vonku, prosím, zober ma, aby si sa zahrial!", uviedol portál Little Things. Na niektorých bolo zase napísané: "Zoberte si tento šál, ak vám je zima alebo ak sa vám páči." Týmto spôsobom chceli vysvetliť, že tieto veci tam nikto nestratil, ale sú určené pre všetkých tých, ktorí ich potrebujú a nemajú sa báť zobrať si ich.

Galéria

Galéria

Nápad rozbehla skupina, ktorá od názvom Chase the Chill príležitostne organizuje akcie, ktoré kombinujú umenie s charitou a snažia sa pomôcť ľuďom v núdzi, keďže bezdomovectvo je veľkým problémom. Najmä počas zimy majú títo ľudia ťažké podmienky pre život, a tak sa im snažia dobrovoľníci tieto mesiace uľahčiť aspoň takto. Snažia sa budovať komunitu, ktorá by mala pozitívny záujem o pomoc ľuďom bez domova, a spájajú to s láskou k štrikovaniu a háčkovaniu.

Viac ako 650 šálov

Aj tento rok sa snažili ľudí motivovať k tomu, aby pre ľudí bez domova darovali šály, ktoré nepotrebujú, alebo aby pre nich nejaké vyrobili. Štrikovanie a háčkovanie šálov zvládnu aj začiatočníci a nespotrebuje sa pri ich výrobe veľa materiálu, preto takto jednoduchým spôsobom mohli ľudia pomôcť a prispieť na dobrú vec aj tým, že sami priložili ruku k dielu. Na svojej facebookovej stránke potom zverejnili poďakovanie všetkým, ktorí im darovali vlnu alebo im pomohli rozvešať po meste viac ako 650 šálov.

Už ste čítali?

O rysej elegancii aj perverzných vydrách s fotografom divej…

Kvetoslava Šlavku známi okolo Liptova volajú Kvetko. Poznajú ho…

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…