Google Maps odhalil tajomné obrazce v púšti. Nitky vedú k veľkému špionážnemu programu
Radka Turoňová
Radka Turoňová

Google Maps odhalil tajomné obrazce v púšti. Nitky vedú k veľkému špionážnemu programu

Svet je plný záhad, respektíve tajomstiev, ktoré mátajú bežných občanov, no o ich skutočnom význame vedia len tí najpovolanejší. No sú ľudia, ktorí chcú tajomstvo odhaliť za každú cenu a o svoje zistenia sa podeliť s celým svetom. Dvojici Leslie Owenovej a Chuckovi Pensovovi sa to podarilo tak, až to vyzerá podozrivo jednoducho.

Skutočnú funkciu tohto obrazca by tipoval málokto. — Foto: Google Maps

PHOENIX 15. decembra - V arizonskej púšti v USA sa nachádzajú záhadné obrazce krížov, ktoré nedávajú spávať mnohým. Každý sa pritom pokúšal vytvoriť si v súvislosti s nimi vlastnú bláznivú teóriu, v ktorej nebola núdza o mimozemšťanov či špiónov. Ako sa však podarilo Leslie Owenovej a Chuckovi Pensonovi zistiť, až tak ďaleko od pravdy byť nemuseli.

Veľký špionážny program

Štyri zúžené betónové platne zbiehajúce sa k centrálnemu bodu sa jednoducho nedajú prehliadnuť. Najmä vtedy, ak ide nie o jeden, ale o ďalšie desiatky krížov, respektíve značiek, ktoré sa stali súčasťou príbehu o intrigách a prefíkanosti, aký si bežný človek tak ľahko nedokáže prekvapiť. Hlavne nie z technického hľadiska, hoci to ani tak nie je cieľom tohto článku ako skôr odhalenie toho, čo tieto symboly vlastne znamenajú. Ako sa totiž podarilo zistiť a dostať na svetlo sveta, mimozemšťania za tým síce nie sú, ale s vesmírom to predsa len súvisí.

Faktom je, že sú dielom ľudí a vznikli z nejakého, v tomto prípade vážneho dôvodu. „Zaujímalo ma vidieť kríže v takejto zabudnutej časti púšte,“ vyznala sa Owenová, ktorá nahovorila Pensona, aby sa spoločne vydali k týmto obrazcom a rozhodli sa zistiť, kvôli čomu vlastne vznikli. Obidvoch zarazilo, keď našli pečiatku s nápisom - Corps of Engineers. U. S. Army Map Service, ale aspoň mali bod, od ktorého sa mohli odraziť. Poslali preto e-mail do Army Corps of Engineer, čiže armádnym technikom a podarilo sa im spojiť s tými, ktorí pre nich kedysi pracovali a teda vedeli o maltézskych krížoch toho viac.

Zistili, že išlo o prísne tajný špionážny program, v centre záujmu ktorého bol vtedajší Sovietsky zväz. Cieľom bolo vyvinúť akýsi fotomonitorovací systém, ktorý by nebolo možné detekovať. Riešením boli satelity nesúce hi-tech kamerami, ktoré umožňovali nahliadnuť bližšie do nepriateľovej kuchyne, pričom program niesol názov Corona. Umožňoval tak fotografovať z obežnej dráhy na film, ktorý mal byť zhodený v kapsule, ktorú malo zachytiť lietadlo, aby sa nedostala do tých nesprávnych rúk. Pomocou značiek umiestnených v púšti vyriešili problém kalibrácie. Práve púšť sa pre to ukázala ako ideálna. Pozemné ciele však museli byť navrhnuté a postavené presne, pretože odchýlky by mohli kalibráciu narušiť.

Dnes už tieto značky slúžia nielen ako atrakcia, ale pre mnohých aj ako niečo tajomné a záhadné, k čomu by sa hodilo určite iné vysvetlenie ako to, že mali byť veľkým pomocníkom satelitov v špionážnom programe minulého storočia.

Už ste čítali?

O rysej elegancii aj perverzných vydrách s fotografom divej…

Kvetoslava Šlavku známi okolo Liptova volajú Kvetko. Poznajú ho…

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…