Portugalsku dodáva guráž aj bilancia s Holandskom
SITA
SITA

Portugalsku dodáva guráž aj bilancia s Holandskom

Portugalčania vstúpia do stretnutia s vedomím, že s Holanďanmi neprehrali už viac ako 20 rokov.

CHARKOV 14. júna - Súboj dvoch predšampionátových ašpirantov na kontinentálny titul, aj tak by sa dalo označiť meranie síl Portugalska s Holandskom v rámci B-skupiny na majstrovstvách Európy v Poľsku a na Ukrajine.

Hlavným arbitrom piatkového duelu na štadióne OSK Metalist v ukrajinskom Charkove bude Talian Nicola Rizzoli, asistentov na čiarach mu urobia Renato Faverani a Andrea Stefani a za bránkami budú dohliadať na dodržiavanie pravidiel ich krajania Gianluca Rocchi s Paolom Tagliaventom.

Portugalčania vstúpia do stretnutia s vedomím, že s Holanďanmi neprehrali už viac ako 20 rokov. V doterajších desiatich zápasoch týchto dvoch tímov zvíťazili "oranjes" len v jedinom prípade, trikrát sa zrodil nerozhodný výsledok a šesťkrát vyhralo "Seleccao".

Zaujímavosťou je aj fakt, že ani jedno z tradične ofenzívnych mužstiev nikdy nestrelilo vo vzájomných stretnutiach viac ako dva góly. Najviac gólov padlo v konfrontácii 28. marca 2001 v kvalifikácii o postup na MS 2002. Jediné víťazstvo Holandska má dátum 16. októbra 1991.

Cristiano Ronaldo a spol. majú po dvoch dueloch na ME 2012 na konte tri body.

Zverenci Berta van Marwijka dokonca ešte nebodovali, keď prehrali s Dánmi (0:1) i Nemcami (1:2).

Obidva tímy so šancou na postup

"Odohrali sme dobré stretnutia proti kvalitným súperom. Ešte stále sa môžeme zlepšiť. Progres som videl už aj v porovnaní s duelom proti Nemecku. Zdolali sme nejaké prekážky a pokračujeme v ceste tým správnym smerom. Po prvom zápase sme boli veľmi sklamaní, ale trojbodový zápis s Dánskom nás všetkých potešil. Teraz sa musíme zodpovedne pripraviť na Holandsko," vyhlásil po zápase s Dánskom portugalský kormidelník Paulo Bento.

Obidva tímy však majú reálnu šancu na postup do štvrťfinále. Pravda, Holanďania len v prípade, že zvíťazia minimálne o dva góly a zároveň im pomôžu Nemci, ktorí zdolajú Dánov. Nastala by situácia, keď by "Nationalelf" mala na konte deväť bodov a o druhom postupujúcom by rozhodla minitabuľka troch trojbodových tímov Portugalska, Dánska a Holandska.

Holanďania zatiaľ skórovali len raz

Pri zhodnom počte bodov dvoch alebo viacerých mužstiev sú prvým rozhodujúcim kritériom body zo vzájomných zápasov, nasleduje skóre zo vzájomných duelov, počet strelených gólov vo vzájomných meraniach síl, celkové skóre a celkový počet dosiahnutých gólov. Ak by všetky kritériá boli zhodné, o postupujúcom rozhodne postavenie národného tímu podľa koeficientu Európskej futbalovej únie (UEFA).

Do neho sa započítavajú zápasy na ME 2008, MS 2010 a duely kvalifikácie o postup na ME 2012. Z tohto pohľadu je na tom najlepšie Holandsko (2. pozícia), Portugalsko je na deviatom mieste a Dánsku patrí jedenásta priečka.

"Musíme v nasledujúcom zápase zdolať Portugalsko o dva góly, čo nebude jednoduché, ale určite je to v našich silách," uvedomuje si kouč národného výberu z krajiny tulipánov Bert van Marwijk. Jeho zverenci však v dvoch stretnutiach skórovali len raz a zaostávajú za očakávaniami i predpoveďami futbalových odborníkov.

Tabuľka B-skupiny:

1. Nemecko 2 2 0 0 3:1 6

2. Portugalsko 2 1 0 1 3:3 3

Dánsko 2 1 0 1 3:3 3

4. Holandsko 2 0 0 2 1:3 0

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…