Na otvorení jubilejného ročníka Art Film Festu sa oceňovalo
SITA
SITA

Na otvorení jubilejného ročníka Art Film Festu sa oceňovalo

Červený koberec Art Film Festu spestrili prvé hviezdy. Slávnostné otvorenie jubilejného 20. ročníka patrilo nielen spomienkam na uplynulé roky, ale aj preberaniu prvých ocenení.

TRENČIANSKE TEPLICE 17. júna - Filmový festival Art Film Fest oslavuje tento rok svoje okrúhle jubileum.

„Keď niečo v našich pomeroch trvá 20 rokov, tak sa už v podstate dá hovoriť o veľmi bohatej a silnej tradícii. Dlhšie azda existuje len Matica slovenská a bryndza,“ poznamenal festivalový prezident a glosátor Milan Lasica v úvode slávnostného otvorenia, ktoré sa nieslo v znamení spomienok na uplynulé ročníky.

Po tom, ako moderátorka programu Elena Vacvalová symbolicky utrela prach z 20-ročného rečníckeho stolíka, sa na pódiu začali rozdávať sošky pre ocenené hviezdy.

Ako prvý si ocenenie prevzal jeden z najvýznamnejších slovenských kameramanov Dodo Šimončič, ktorého debut a zároveň absolventský film Sladké hry minulého leta (1968) vzbudil pozornosť nielen u nás, ale aj na festivale v Monte Carle, odkiaľ si odniesol aj ocenenie za kameru Zlatá nymfa.

„V tom období normalizácie mi cenu len ukázali v televízii, nikdy som ju však nedostal. Dúfam, že teraz dostanem túto cenu do vlastných rúk,“ smial sa Šimončič pri preberaní ocenenia Zlatá kamera.

Šarmantná Emmanuelle Béart zažiarila

Na pódiu ho vystriedala šarmantná francúzska herečka Emmanuelle Béart, ktorá si prevzala ocenenia Hercova misia.

Rodáčka zo Saint Tropez, ktorá je známa z filmov 8 žien (2002), Nathalie (2003) či Mission: Impossible (1996), prezradila, že do svojich 15 rokov nevidela ani jeden film.

O hereckej kariére začala premýšľať až po návrate z Montrealu, kde si chcela zlepšiť angličtinu.

„Jedného dňa som na diskotéke stretla Roberta Altmana a on mi povedal, že v sebe niečo mám a spýtal sa, či by som nechcela byť herečkou. Povedala som nie a potom som sa spýtala: „Je to dobre platené?“ Odpovedal, že áno, a tak som dodala: „Áno, prečo nie?“ Začala som teda náhodou, ale pokračovala s vášňou pre film,“ uviedla herečka, ktorá rada cestuje na rôzne festivaly a snaží sa podporovať nezávislé filmy.

„Dúfam, že budúci rok tu bude súťažiť aj slovenský film,“ dodala na margo chýbajúceho domáceho zastúpenia v tohtoročnej súťažnej sekcii filmov.

Miesto, kde diváci nie sú len zákazníci

Posledné ocenenie večera si prebral jeden z najuznávanejších ruských režisérov Andrej Končalovskij, ktorému sa filmami ako Tango a Cash (1989) či Expres do pekla (1985) podarilo preraziť aj v Hollywoode.

Do Trenčianskych Teplíc pricestoval aj so svojou manželkou – herečkou Juliou Vysockaja.

Na otázku, ako sa mu podarilo dosiahnuť taký obrovský medzinárodný úspech, odpovedal jednoducho: „Neviem.“ Po stručnej reakcii a prevzatí ocenenia divákom vysvetlil, prečo si cenu z takéhoto typu festivalu obzvlášť váži.

„Žijeme v časoch, ktoré pre filmárov nie sú jednoduché a pritom existuje taká čudná vec ako nezávislí režiséri a filmári a ja sa pýtam, či umenie môže byť aj závislé. Nič také ako divadelný priemysel či priemysel maľby neexistuje, ale filmový áno. Je preto ťažké byť nezávislý a nebyť len súčasťou filmového priemyslu. Na filmové festivaly ako tento, ktoré nie sú také nablýskané, si diváci chodia uctiť ľudí, ktorí sa úprimne snažia pochopiť tajomstvo ľudského bytia. A preto ďakujem, že ste tu,“ povedal Končalovskij, ktorý uzavrel prvú sériu ocenení.

Slávnostné otvorenie festivalu si nenechal ujsť ani známy poľský režisér Krzysztof Zanussi, ktorý oceňuje ducha Art Film Festu.

„Mám rád tento festival, lebo nám pripomína, že diváci nie sú len zákazníci. Môžete si kúpiť telo, môžete si kúpiť aj dušu, ale nie tu,“ povedal Zanussi.

Do Teplíc ešte príde Sir Ben Kingsley

Oceňovanie hviezd na Art Film Feste ešte nekončí. Už 20. júna si cenu Hercova misia prevezme český herec Miroslav Donutil a na záver festivalu do Trenčianskych Teplíc zavíta aj oscarový herec.

Cena Zlatá kamera poputuje koncom týždňa do rúk významného slovenského dramaturga a režiséra Rudolfa Urca. Všetci ocenení budú vo festivalových kinách osobne uvádzať svoje filmy.

Jubilejný 20. filmový festival Art Film Fest, ktorý v Trenčíne a Trenčianskych Tepliciach potrvá do 23. júna, ponúkne návštevníkom 159 filmových lahôdok.

V programe sa okrem iného nachádza aj sedem horúcich noviniek z nedávneho festivalu v Cannes, ktoré si slovenskí diváci pozrú v exkluzívnej premiére.

Už ste čítali?

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…