Festival prinesie súčasné umenie do zabudnutej obce Čabiny
Dobré noviny
Dobré noviny

Festival prinesie súčasné umenie do zabudnutej obce Čabiny

Ak chcete na Slovensku zažiť v rámci festivalovej sezóny niečo iné, než na čo ste boli doteraz zvyknutí, choďte na alt30festival. Dvojdňový multimediálny počin z dielne alt30collective je prvou a zatiaľ jedinou akciou svojho druhu na Slovensku.

BRATISLAVA 18. júna - Hlavným zámerom a zároveň špecifikom akcie je, že prenáša súčasnú kultúru z väčších miest na perifériu.  A ak hovoríme o periférii, tak o úplnej. Alt30collective si ako „miesto činu“ vybrali ekonomikou, súčasnou kultúrou a inými dôležitými faktormi zabudnutú obec Čabiny, nachádzajúcu sa na východe Slovenska – desať kilometrov od Medzilaboriec. Vzhľadom na lokalitu a donekonečna skloňovaný apokalyptický rok 2012 môžeme so štipkou sarkazmu konštatovať, že ide o festival na konci sveta. Táto situácia a sa stala základným pilierom pri tvorbe konceptu festivalu, ktorý sa v dňoch 3. a 4. augusta stane súčasťou obce. Hlavným impulzom pre jeho vznik bola totálna absencia súčasného umenia v regióne a potreba presvedčiť (nielen) miestnych obyvateľov o tom, že tento stav je možné zmeniť.

Dva festivalové dni so sebou prinesú koncerty  kvalitných zahraničných aj slovenských hudobníkov. Mená ako Molly Nilsson, Pictureplane, NZCA/Lines, Sister Gracie, Kazety a ďalšie sú výsledkom citlivého dramaturgického výberu zohľadňujúceho mierne mystickú atmosféru miesta a potrebu priniesť do regiónu niečo nové. Ide aj o snahu narušiť fakt, že v okolí Čabín je možné zažiť nanajvýš diskotéku plnú hudby, ktorá sa nelíši od playlistu akéhokoľvek komerčného rádia.

V rámci denného program bude v miestnom kultúrnom dome možné vidieť napríklad dynamický prezentačný formát Pecha Kucha, ktorého koncept pochádza z Tokia a do Čabín ho prinesie občianske združenie Východné Pobrežie alebo premietania filmov a videoartu.

Vonku zatiaľ rozloží svoje stánky BAZZART – dizajnérsky trh, na ktorom je možné zadovážiť si originálne doplnky, oblečenie a všeličo iné, čo v bežných obchodoch nezoženiete.  Okrem toho dedina ožije streetartom a inštaláciami vo verejnom priestore.

Festival je úzko spätý s obcou Čabiny a zohľadňuje to aj vo svojom programe. Ďalšou z jeho častí sú workshopy. Občianske združenie Street Art Communication, ktoré od roku 2008 organizuje streetartový festival v Košiciach sa tentoraz špeciálne presunie do Čabín, aby spolu s návštevníkmi a miestnymi obyvateľmi ušili Čabinám pouličné umenie na mieru. Ďalší workshop bude organizovaný Divadlom Na Peróne. Site specific divadelná inscenácia bude tematicky zameraná na obec a k jej vzniku môže prispieť každý, kto má k Čabinám, ich minulosti a súčasnosti, čo povedať.

Dobré noviny sú mediálnym partnerom festivalu.

Už ste čítali?

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…