V piatok a sobotu vypravia na Slovensku Vlaky zdravia
SITA
SITA

V piatok a sobotu vypravia na Slovensku Vlaky zdravia

Slovenská nadácia srdca (SNS) v spolupráci s Kanceláriou Svetovej zdravotníckej organizácie na Slovensku pripravila na marec okrem Vlakov zdravia aj množstvo ďalších podujatí.

BRATISLAVA 15 marca - V rámci Dní srdca vypravia 15. a 16. marca na Slovensku celkovo štyri Vlaky zdravia.

V piatok 15. marca vyrazia z Bratislavy do Košíc rýchliky Liptov a Sitno, v ktorých bude jedno kupé vyčlenené pre hliadku zdravia.

Tá bude cestujúcim bezplatne merať tlak krvi, hladinu cholesterolu a BMI index. Lekári ľuďom zároveň poskytnú informácie ohľadom kardiovaskulárnych ochorení, ktoré na Slovensku stále spôsobujú najviac zo všetkých úmrtí. Tie isté vlaky v sobotu 16. marca vypravia z Košíc do Bratislavy.

Slovenská nadácia srdca (SNS) v spolupráci s Kanceláriou Svetovej zdravotníckej organizácie na Slovensku pripravila na marec okrem Vlakov zdravia aj množstvo ďalších podujatí. Záujemcovia sa budú môcť nechať bezplatne vyšetriť odborníkmi v nákupných a biznis centrách.

Meranie sa začne v Bratislave

Prvé meracie miesto zriadili už dnes v Bratislave, kde budú ľudí na rôznych miestach vyšetrovať až do 16. marca. V piatok budú merania pokračovať vo Zvolene, Michalovciach, Nových Zámkoch, Poprade, Leviciach, Dunajskej Strede a v Liptovskom Mikuláši.

V sobotu budú nasledovať krajské mestá Banská Bystrica, Košice, Nitra, Prešov, Trenčín, Trnava a Žilina. Na kampani sa bude podieľať celkovo 15 regionálnych úradov verejného zdravotníctva a Úrad verejného zdravotníctva SR. Zoznam konkrétnych miest meraní je dostupný na webstránke tvojesrdce.sk.

Marcová edukačná kampaň v rámci posledného roka Národného programu prevencie ochorení srdca a ciev bude venovaná najmä rizikám hypertenzie, teda vysokého krvného tlaku. Hypertenziou trpí takmer polovica Slovákov, pričom častejšie s ňou majú problémy muži ako ženy.

Prevencia znižuje riziko srdcových chorôb

Vysoký krvný tlak je jednou z hlavných príčin kardiovaskulárnych chorôb. Srdcovocievnym ochoreniam každoročne podľahne takmer 30-tisíc Slovákov a Sloveniek.

"Pre úspešnosť liečby hypertenzie, ale aj ostatných závažných kardiovaskulárnych rizikových faktorov je mimoriadne dôležité vzdelávanie obyvateľstva. Jeho význam vychádza zo známeho poznania, že najzávažnejšie rizikové faktory kardiovaskulárnych ochorení vo väčšine prípadov nemajú takmer žiadne varovné príznaky. Preto ich ľudia často podceňujú. Takéto edukačné kampane sa nám mimoriadne osvedčili, dnes už oveľa viac ľudí pozná riziká srdcovocievnych chorôb, ale stále to nie je dosť. Tentoraz budú zdravotníci počas kampane na meracích miestach hovoriť aj o rýchlej pomoci pri akútnych príznakoch infarktu alebo mozgovej príhody. Málokto by si totiž v takejto situácii dokázal poradiť, pritom dobre poskytnutá prvá pomoc môže zachrániť nejeden život," uviedol správca SNS a hlavný odborník pri ministerstve zdravotníctva SR pre kardiológiu Gabriel Kamenský.

Ten na utorňajšej tlačovej konferencii v Bratislave uviedol ako príklad Fínsko, kde za ostatných 20 rokov dokázali rôznymi opatreniami znížiť výskyt rizikových faktorov aj celkový počet úmrtí na kardiovaskulárne ochorenia.

Už ste čítali?

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…