Pápež František ocenil svojho predchodcu Benedikta XVI.
SITA
SITA

Pápež František ocenil svojho predchodcu Benedikta XVI.

Pontifik rečnil aj o úlohe starších ľudí v katolíckej cirkvi, ktorí jej podľa neho prinášajú "múdrosť".

VATIKÁN 15. marca - Nový pápež František sa dva dni po svojom zvolení poďakoval predchodcovi Benediktovi XVI. za jeho zásluhy pri takmer osemročnom vedení katolíckej cirkvi.

Dnes už len emeritný pápež podľa Františka "zapálil plameň v hĺbke našich sŕdc". Tieto slová povedal na piatkovom stretnutí s kardinálmi, pre ktorých deň predtým odslúžil svätú omšu v Sixtínskej kaplnke.

"Nepoddávajme sa pesimizmu, trpkosti, ktorú nám diabol ponúka každý deň," vyhlásil v taliančine bývalý argentínsky kardinál Jorge Bergoglio. Hovoril aj o úlohe starších ľudí v cirkvi, ktorí sú pre ňu prínosom a prinášajú jej "optimizmus".

"Sme vo vysokom veku. Vysoký vek je zdrojom múdrosti," vyhlásil pápež. "Ako dobré víno, ktoré starne a stáva sa lepším. Nechajte nás odovzdať mladým ľuďom múdrosť života," dodal.

František sa po svojom vystúpení stretol s každým z približne 150 prítomných kardinálov. Médiá síce nezachytili, o čom sa bavili, všimli si však, že pápežove slová u nich viackrát vyvolali búrlivý smiech.

Argentínčan je pritom už teraz známy svojím zmyslom pre humor. Po svojom stredajšom zvolení za pápeža napríklad kardinálom povedal "Boh vám odpustí".

Vraj mal styky s juntou

Nový pápež František čelí kritike, podľa ktorej v čase vládnucej argentínskej junty v 70. rokoch nepriamo kolaboroval so vtedajším režimom.

Niektorí mu vyčítajú, že sa v tomto období verejne nevyjadroval k rozsiahlemu porušovaniu ľudských práv. Britský denník The Guardian vo svojej piatkovej rozsiahlej analýze píše aj o tom, že vtedajší provinciál argentínskeho Jezuitského rádu nepomohol svojim dvom kolegom, ktorých neskôr junta mučila.

V Argentíne prebiehala takzvaná "špinavá vojna" rozpútaná vojenským režimom v roku 1976 až 1983. Katolícka cirkev v krajine vtedy zväčša mlčala a hrozivé udalosti oficiálne nekomentovala. V roku 2000 sa za svoju mlčanlivosť aj formálne ospravedlnila.

Vtedy ešte argentínsky kňaz Jorge Bergoglio (dnes už pápež František) pôsobil v rokoch 1973 až 1979 ako líder miestnych Jezuitov. Hlavná kritika proti nemu súvisí s prípadom dvoch jezuitských kňazov - Orlanda Yoria a Francisca Jalicsa - ktorých argentínske námorné sily v máji 1976 uniesli a následne mučili.

Dôvodom bolo, že duchovní pôsobili ako misionári v miestnych slumoch, čo bola v tom čase politicky citlivá aktivita.

Bergoglio však obvinenia odmietol ako nepodložené a podľa vlastných slov sa ich životy aktívne pokúšal zachrániť. Údajne jednému z disentov, ktorý sa na neho podobal, poskytol aj vlastné doklady a umožnil mu tak opustiť krajinu, píše The Guardian. Obaja Jezuiti napokon prežili.

Ku kauze sa v piatok prostredníctvom svojho hovorcu Federica Lombardiho vyjadril aj Vatikán. "Nikdy voči nemu neexistovali opodstatnené, konkrétne obvinenia," vyhlásil. Zo šírenia obvinení pritom Lombardi obvinil "antiklerikálne ľavicové elementy", ktorých cieľom je "útočiť na cirkev".

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…