Svet sa na hodinu ponorí do tmy, zhasnú svetové metropoly
SITA
SITA

Svet sa na hodinu ponorí do tmy, zhasnú svetové metropoly

Hodina Zeme je pravdepodobne najväčšou celosvetovou akciou so zapojením verejnosti.

Ilustračná foto:SITA/APBRATISLAVA 23. marca - Dnes medzi 20:30 až 21:30 sa uskutoční už siedmy ročník ekologickej kampane s názvom Hodina Zeme, ktorá pomáha v boji proti klimatickým zmenám, plytvaniu financií a poukazuje na ochranu našej planéty.

Milióny ľudí na celom svete sa už po siedmykrát zapoja do celosvetovej akcie, počas ktorej domácnosti, firmy, obce a mestá na hodinu vypínajú svoje osvetlenie.

Hodina Zeme je pravdepodobne najväčšou celosvetovou akciou so zapojením verejnosti. Akcia vznikla 31. marca 2007, keď viac ako 2,2 milióna domácností a 2 000 firiem v austrálskom Sydney vyplo na hodinu svoje osvetlenie. Kampaň sa zmenila z udalosti v Sydney na celosvetové hnutie za trvalo udržateľný život.

Na Slovensku sa do Hodiny Zeme každoročne zapájajú mestá ako Bratislava, Košice, Prešov, Banská Bystrica, Trnava či Trenčín. Nezaostávajú ani slovenské národné kultúrne pamiatky.

Minulý rok sa 23. marca do tmy zahalili hrady a zámky zo siete Slovenského národného múzea. Bojnický zámok, hrad Červený Kameň, hrad Modrý Kameň, Spišský hrad a ďalšie sídla múzeí patriacich pod národné múzeum zhasli symbolicky na hodinu svetlá, čím podporili jednu z najväčších celosvetových akcií.

Tma zahalí aj Farský kostol a martinské Divadelné námestie.„Týmto symbolickým gestom by aj naše mesto chcelo deklarovať svoje environmentálne a ekologické cítenie. Neustále vyvíjame snahu, aby naša činnosť, nech sa týka ktorejkoľvek oblasti, mala minimálne negatívne dôsledky na životné prostredie,“ povedal žilinský primátor Igor Choma.

Celosvetový ekologický projekt podporí tento rok aj ministerstvo životného prostredia. Symbolicky v úrade vypne kúrenie od piatka do nedele. Minister Peter Žiga zároveň vyzval Obvodné úrady životného prostredia, ako aj všetky organizácie v jeho správe, aby sa zapojili do environmentálnych aktivít pre ochranu klímy a životného prostredia.

Cieľom vypnutia svetiel v čase od 20:30 do 21:30 je ukázať solidaritu s 20 percentami svetovej populácie, ktorá k elektrickému prúdu prístup nemá.

Organizátorom Hodiny Zeme je celosvetová ochranárska organizácia World Wildlife Fund (WWF), ktorej poslaním je zastavenie ničenia prirodzeného prostredia a vybudovanie budúcnosti, kde ľudia budú môcť žiť v harmónii s prírodou.

V roku 2011 WWF na Slovensku spolupracuje s členmi Sekcie ochrany pred svetelným znečistením Slovenskej astronomickej spoločnosti pri SAV a Slovenský zväz astronómov amatérov.

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…